Magdalena Gorzkowska rozpoczęła akcję szczytową na K2. Podała dokładny plan

Najbliższe dni będą bardzo wymagające dla polskiej alpinistki. Magdalena Gorzkowska zamierza zostać pierwszą kobietą, która wejdzie na K2 zimą. - W nocy z 4 na 5 lutego będziemy atakować szczyt - informuje 28-latka.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Magdalena Gorzkowska podczas wspinaczki na Manaslu Facebook / Magdalena Gorzkowska / Na zdjęciu: Magdalena Gorzkowska podczas wspinaczki na Manaslu
We wtorek w godzinach porannych polskiego czasu Magdalena Gorzkowska rozpoczęła akcję szczytową na K2 (8 611 m n.p.n.). 28-latka wraz z innymi wspinaczami i pomagającymi szerpami zamierza wykorzystać okno pogodowe, by zostać pierwszą kobietą, która zimą stanęła na szczycie drugiej najwyższej góry na świecie.

We wtorek Gorzkowska wyruszyła z bazy i jeszcze dziś chce dojść do obozu I (6070 m). - Na horyzoncie okno pogodowe i postanowiliśmy je wykorzystać - podkreśliła w swoich mediach społecznościowych Gorzkowska. Zgodnie z danymi z jej lokalizatora GPS, 2 lutego, o godz. 10:40, Polka była na wysokości 5522 m.

W środę zespół wyruszy do obozu II (6550 m), a w czwartek do obozu III (7300 m). - W nocy z 4 na 5 lutego będziemy atakować szczyt. Także z obozu drugiego z przerwą w obozie trzecim idziemy prosto na wierzchołek. No i najważniejsze, żeby zejść - podkreśliła 28-latka.

ZOBACZ WIDEO: Prawdziwe legendy skoków narciarskich. Niezwykłe spotkanie po latach

Gorzkowska dodała też, że w ostatnich dniach miała drobne problemy żołądkowe. "Ostatnie dwa dni były dla mnie bardzo niefortunne, bo miałam zatrucie pokarmowe. Na szczęście czuję się już lepiej i chcę wykorzystać to okno pogodowe. Kolejnego może już nie być" - czytamy na jej Twitterze. Polka zamierza wrócić do bazy 6 lutego.

W teamie Polki znajduje się dwóch Szerpów i reporter Oswald Pereira. W tym samym czasie szczyt zamierzają zdobyć jednak także inni wspinacze z międzynarodowej wyprawy Seven Summit Treks. - Porywałam się na różne rzeczy i nie jest to rzucanie się na głęboką wodę - mówiła tuż przed wylotem w rozmowie z nami Gorzkowska (przeczytaj cały wywiad TUTAJ).

Do 16 stycznia 2021 r. K2 pozostawało ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem. Wtedy na szczyt weszła grupa dziesięciu Nepalczyków (więcej TUTAJ).

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×