PAP/EPA / FELIPE TRUEBA / Marcin Krukowski

Lekkoatletyczne ME Berlin 2018: dzień bez medalu dla Polski, ale dobrych wyników Biało-Czerwonych nie brakowało

Tomasz Rosiński

Po dwóch dniach z medalem na mistrzostwach Europy, tym razem Polacy nie zdobyli żadnego krążka. Najbliżej podium w rzucie oszczepem był Krukowski (4. lokata). Dobre wyniki osiągnęli: Kszczot, Borkowski, Kołeczek oraz Baumgart-Witan i Święty-Ersetic.

W czwartek jako pierwszy z Polaków wystartował Artur Noga, który w swoim biegu na 110 m przez płotki zajął 5. miejsce i z czasem 13,71 sek. awansował do półfinału ME Berlin 2018.

To nie są udane mistrzostw dla Biało-Czerwonych rywalizujących w rzucie dyskiem. Wcześniej przepustki do finału nie uzyskali Piotr Małachowski i Robert Urbanek, natomiast tym razem w eliminacjach odpadła Daria Zabawska (53,94 m).

Bez problemów do półfinału biegu na 800 m przebił się Adam Kszczot (1:46.31), który okazał się najlepszy w kwalifikacjach. Drugi czas uzyskał Mateusz Borkowski (1:46.41). W 1/2 finału zameldował się również Michał Rozmys (1:48.01).

W sesji wieczornej Karolina Kołeczek (12.94 sek.) po swoim najlepszym biegu w tym sezonie awansowała do finału mistrzostw Europy w biegu na 100 metrów przez płotki. Ta sztuka nie udała się Klaudii Siciarz (13.20 sek.). W decydującym biegu Kołeczek (13.11 sek.) była szósta, a wygrała Białorusinka Elvira Herman (12.67 sek.).

Klasę w półfinałach biegu na 400 m pokazały reprezentantki Polski. Zarówno Iga Baumgart-Witan (51,35 sek. - rekord życiowy), jak i Justyna Święty-Ersetic (51,23 sek.) znalazły się w najlepszej "8" mistrzostw Europy.

Ambitnie w finale na 400 m przez płotki pobiegł Patryk Dobek, który do końca walczył o brązowy medal, ale ostatecznie zajął 5. lokatę z czasem 48,59 sek. Triumfował Karsten Warholm (47,64 sek.) z Norwegii.

Sylwester Bednarek dość szczęśliwie z rezultatem 2,25 m prześliznął się do finału w skoku wzwyż. Z dalszej rywalizacji odpadł Maciej Grynienko (2,21 m).

Dominację na 200 m potwierdził Turek Ramil Guliyev, który zdobył złoty medal, osiągając czas 19,76 sek. Za jego plecami znaleźli się Nethaneel Mitchell-Blake (20,04 sek.) z Wielkiej Brytanii oraz Alex Wilson (20,04 sek.) ze Szwajcarii.

Krystian Zalewski (8:38.59) przybiegł do mety z siódmym czasem w finale biegu na 3000 m z przeszkodami. Mistrzem Starego Kontynentu został Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad (8:31.66).

Tuż za podium w rzucie oszczepem znalazł się Marcin Krukowski (84,55 m), zaś 9. pozycję zajął Cyprian Mrzygłód (80,20 m). Wiktorię odniósł Niemiec Thomas Rohler (89,47 m).