Newspix / LUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT / Na zdjęciu: mecz Odra Opole - Warta Poznań

Fortuna I liga: duża niespodzianka w Opolu. Warta Poznań zawiodła na całej linii

Szymon Mierzyński

Zaskoczenie w Opolu. Walcząca o utrzymanie Odra pokonała jednego z głównych kandydatów do awansu do PKO Ekstraklasy, Wartę Poznań 2:0. Drużyna Piotra Tworka zawiodła na całej linii.

Zieloni mieli okazję wskoczyć na 1. miejsce w tabeli Fortuna I ligi, jednak od samego początku grali ospale. Zaskakiwało to tym bardziej, że gospodarze wcale nie zamierzali atakować. Oddali inicjatywę rywalowi, czekając tylko na okazje do kontr.

Warta miała sporo miejsca w środku pola, ale prowadziła akcje w jednostajnym tempie i szło jej jak po grudzie, a gdy w 36. minucie popełniła błąd, od razu zapłaciła za niego stratą gola. Opolanie wykorzystali moment dezorganizacji w szeregach przeciwnika, Arkadiusz Piech szybko wymienił podania z Kacprem Tabisiem i pokonał Adriana Lisa strzałem z ostrego kąta.

Poznaniacy przyjęli ciężki cios i dopiero on sprawił, że trochę podkręcili tempo. Nadal jednak mieli olbrzymie problemy ze stwarzaniem zagrożenia pod bramką Mateusza Kuchty. Dlatego już w przerwie trener Piotr Tworek dokonał dwóch zmian, posyłając do gry Michała Jakóbowskiego oraz Mateusza Szczepaniaka.

Te roszady nic nie dały, a Szczepaniak dodatkowo sprokurował rzut karny, faulując Tabisia. W 50. minucie z "wapna" pewnie uderzył Krzysztof Janus i zrobiło się 2:0.

Warta wciąż miała sporo czasu, jednak w sobotę nie była w stanie wejść na swoje normalne obroty. Poza dośrodkowaniami Serhija Napołowa z rzutów wolnych (groźnie, ale niecelnie główkowali po nich Tomasz Boczek, potem Bartosz Kieliba), nie wypracowała nic konkretnego.

Odra broniła się konsekwentnie, unikała większych błędów i zaskakująco spokojnie dowiozła prowadzenie do ostatniego gwizdka. Dzięki temu ma 27 pkt. i opuściła strefę spadkową Fortuna I ligi, spychając do niej GKS Bełchatów.

- Przegraliśmy zasłużenie, bo oddaliśmy tylko jeden celny strzał. Nie wychodziło nam nic, zwłaszcza w pierwszej połowie, w której graliśmy apatycznie. Dobrze, że następny mecz rozegramy już w środę. W starciu z Termalicą musimy udowodnić, że to był tylko wypadek przy pracy - przyznał opiekun zielonych, Piotr Tworek. Jego zespół pozostaje z dorobkiem 49 "oczek" i wciąż zajmuje 2. miejsce w tabeli.