PAP / Waldemar Deska / Na zdjęciu: Piłkarz drużyny Raków Częstochowa Patryk Kun (L) i Maciej Makuszewski (P) z zespołu Jagiellonia Białystok

PKO Ekstraklasa. Raków w pogoni za liderem, ciasno na dole. Zobacz tabelę ligi

Marcin Jaz

Raków Częstochowa wciąż ma szansę zostać liderem PKO Ekstraklasy na przerwę zimową. Prawdziwy ścisk jest na dole tabeli, wszyscy beniaminkowie są w walce o utrzymanie. Zobacz tabelę rozgrywek.

W niedzielę odbyły się dwa spotkania w ramach 13. kolejki PKO Ekstraklasy. Najpierw Lech Poznań przyjechał do Mielca na mecz z miejscową Stalą. "Kolejorz" chciał odkuć się za fazę grupową Ligi Europy, która zakończyła się niepowodzeniem i zajęciem ostatniego miejsca. Stal potrzebowała za to punktów po porażce z Pogonią Szczecin 0:2.

Jako pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze za sprawą bramki Andrei Prokicia. Stal faktycznie grała lepszą, bardziej dynamiczną piłkę. Lech miał sporo problemów, by skonstruować coś składnego. Poznaniacy przebudzili się w drugiej połowie, zaczęli mocniej nacierać na bramkę rywala. Wyrównali dopiero w końcówce - gola na 1:1 strzelił. Pedro Tiba. Spotkanie skończyło się podziałem punktów. Więcej o tym starciu TUTAJ.

W drugim meczu Raków Częstochowa podejmował Jagiellonię Białystok. Wicelider rozgrywek powinien już w pierwszej połowie załatwić sprawę wygranej, ale zmarnował kilka sytuacji. W drugiej części ekipa Marka Papszuna grała bardziej ekonomiczną piłkę, nie forsowała tempa, a Jagiellonii brakowało dokładności. Spotkanie skończyło się wygraną Rakowa 3:2, a dwie bramki z rzutu karnego dla gospodarzy zdobył Petr Schwarz. Więcej o meczu TUTAJ.

W tabeli Ekstraklasy prowadzi Legia Warszawa z przewagą dwóch punktów nad Rakowem. Podium uzupełnia w tej chwili Górnik Zabrze. Lech i Jagiellonia są w środku stawki.

Z kolei na dole jest bardzo ciasno. Wszystko wskazuje na to, że o utrzymanie powalczy cała trójka beniaminków (Warta Poznań, Stal i Podbeskidzie Bielsko-Biała) oraz obie Wisły - z Krakowa i Płocka. Między 13. a 16. miejscem są tylko dwa punkty różnicy.

Stal Mielec - Lech Poznań 1:1 (1:0)
1:0 - Andreja Prokić 27'
1:1 - Pedro Tiba 87'

Raków Częstochowa - Jagiellonia Białystok 3:2 (1:0)
1:0 - Andrzej Niewulis 17'
2:0 - Petr Schwarz (k.) 52'
2:1 - Maciej Makuszewski 69'
3:1 - Petr Schwarz (k.) 76'