Newspix / Mieczysław Świderski / Kazimierz Górski

Lwowska młodzież poznaje historię polskiej legendy. "Wyprzedził swoją epokę"

Michał Konopiński

Młodzież w wieku 13-15 lat z dwóch lwowskich szkół wzięła udział w lekcji online, dotyczącej życia najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. "To lekcja o człowieku, który doprowadził Polskę na sportowe wyżyny" - mówił dyrektor MSiT.

Młodzież z dwóch lwowskich szkół wzięła udział w lekcji edukacyjnej wystawy "Łączy nas Kazimierz Górski" - "Być jak Kazimierz Górski". Lekcje prowadzone w wersji online to jeden z wielu punktów programu upamiętniającego 100-lecie urodzin najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. 

Pierwsze lekcja z młodymi lwowiakami była zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. - Inaugurujemy program zajęć edukacyjnych "Łączy nas Kazimierz Górski", dedykowany postaci tego znakomitego trenera piłki nożnej. Postaci łączącej Polskę i Kresy. Witamy młodzież ze Lwowa, miasta, w którym urodził się człowiek, który doprowadził reprezentację Polski na sportowe wyżyny - mówił dyrektor Muzeum, Sławomir Majcher. 

W spotkaniu inauguracyjnym wziął też udział prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe - Jan Sabadasz. - Fundacja wspiera od ośmiu lat nauczanie języka polskiego za granicą. Wspólnie z wydawnictwem "Nowa Era" wyposażamy w trzech szkołach, dwóch we Lwowie oraz jednej w Mościskach cztery początkowe klasy w komplet podręczników na każdy rok w języku polskim - mówił Sabadasz. 

ZOBACZ WIDEO: Zaskakujące decyzje Sousy. "Brak powołania dla Kapustki jest ogromnym zaskoczeniem" 

W trakcje lekcji, którą prowadziła Magdalena Walczyk-Brzezińska lwowska młodzież, a wśród nich młodzi piłkarze tamtejszej Pogoni żywo interesowali się życiem i piłkarską działalnością Kazimierza Górskiego. Lwowiacy poznali m.in. sukcesy "Złotej Jedenastki" oraz dowiedzieli się jak ważną rolę pełnił sport lwowski w historii polski. 

W ramach projektu zajęcia w formie online zostaną przeprowadzone we wszystkich polskich szkołach we Lwowie. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przekaże też lwowskim szkołom takie książki jak m.in. "Gwiazdy Sportu w Niepodległej - Wybitni Sportowcy II Rzeczpospolitej" oraz "Mecze polskich spraw - Jak Cieślik ograł Chruszczowa, Lubański uciszył Anglię, a Nawałka zatrzymał Niemców" autorstwa Stefana Szczepłka.

Wszystko to w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego, który dla wielu stał się symbolem polskiej piłki. - Trenerem był wybitnym, to wiemy wszyscy. Ale nie każdy go poznał i nie każdy wie jakim był człowiekiem. Była to fantastyczna postać. Można być trenerem i mieć wielkie osiągnięcia, ale przy tym być złym człowiekiem. A pan Kazimierz był wielkim trenerem i fantastycznym człowiekiem. Wyprzedził epokę - mówił były obrońca reprezentacji Polski i Stali Mielec, Krzysztof Rześny.

Wystawę "Łączy nas Kazimierz Górski" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie możemy oglądać do 10 września. "Na wystawie prezentowane są medale, które zdobyli polscy piłkarze pod wodzą Górskiego oraz koszulki meczowe polskich zawodników, a także ich rywali. Klimat tamtych lat próbujemy oddać poprzez odtworzenie gabinetu trenera Górskiego oraz szatni, w której jego zawodnicy przygotowywali się do najważniejszych spotkań" - czytamy na stronie Muzeum.

Zobacz też:
- "Myślałem, że to koniec". Gwiazda PKO Ekstraklasy otarła się o śmierć
Wychowanek Realu Madryt aresztowany. Jest oskarżony o uprawę marihuany
Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

< Przejdź na wp.pl