To musisz wiedzieć przed startem Pucharu Świata. Wielkie zmiany i powroty, wielcy nieobecni

Zdjęcie okładkowe artykułu: Expa/Newspix.pl / Na zdjęciu: Stephan Leyhe
Expa/Newspix.pl / Na zdjęciu: Stephan Leyhe
zdjęcie autora artykułu

Startuje Puchar Świata 2021/22 w skokach narciarskich. Z wielu względów sezon ważny i inny od pozostałych. Oto pigułka wiedzy przed startem rywalizacji.

W tym artykule dowiesz się o:

Historyczna inauguracja

Po raz pierwszy w historii Pucharu Świata inauguracja cyklu następuje w Rosji. Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła przenieść ją z Wisły do Niżnego Tagiłu i wygląda to na rozsądny ruch.

Z jednej strony może nie ma takiej pompy medialnej, jaka towarzyszy konkursom w Polsce, ale w Niżnym Tagile skoczkowie mogą rywalizować w iście zimowych warunkach. W Wiśle, na sztucznym śniegu, zawodnicy mieli znacznie trudniejsze wejście w sezon. Nie brakowało upadków i kiepskich opinii o przygotowaniu zeskoku.

Czytaj także: Świetny skok i spory zarobek. Pokaźna nagroda dla Kamila Stocha[nextpage]

O to toczy się walka

Tradycyjnie już zawodnicy walczyć będą o Kryształową Kulę, a bronić jej będzie Halvor Egner Granerud. To jednak nie wszystko. W sezonie 2021/22 odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Część zawodników traktuje igrzyska jako imprezę docelową. Wspomniany Granerud wyżej stawia Puchar Świata.

Po drodze zawodników czekają dwa prestiżowe turnieje. To oczywiście Turniej Czterech Skoczni i Raw Air, który - miejmy nadzieje - na dobre wróci po przerwie spowodowanej pandemią. Tym razem nie odbędzie się natomiast turniej Willingen Six, który rozgrywany był od 2018 roku.

W marcu odbędzie się jeszcze jedna ważna impreza - mistrzostwa świata w lotach. To jedyny skalp, którego brakuje w karierze Kamila Stocha. Areną zmagań będzie mamut w Vikersund.

Czytaj też: To nie było planowane. Niżny Tagił reaguje na światową sytuację[nextpage]

Zmiany w drużynówce. Łagodniejsze przepisy COVID-owe

Z perspektywy skoczków doszło do jeszcze dwóch dość istotnych zmian. Po pierwsze - w zawodach drużynowych. FIS wprowadził odwrotną kolejność startu dla wszystkich grup w serii finałowej (nie tylko dla ostatniej - jak to miało miejsce do tej pory).

Złagodzone zostały także przepisy dotyczące koronawirusa. W poprzednim sezonie panowała zasada, że jeśli jeden zawodnik w kadrze otrzymał pozytywny wynik testu, cały zespół był izolowany i wykluczany ze startu. Teraz już tak nie będzie - jeśli koledzy zakażonego skoczka będą mieli negatywne wyniki, będą dopuszczeni do rywalizacji.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: zobacz skok znanego dziennikarza telewizyjnego. Skok... narciarski!

[nextpage]

Wielkie powroty

Jak co roku, u progu nowego sezonu, możemy mówić o wielkich powrotach i wielkich nieobecnych. Zacznijmy od tej pierwszej grupy. Już w piątek, w Niżnym Tagile, oglądaliśmy skoczków, którzy wracają do Pucharu Świata po bardzo długiej przerwie związanej z problemami zdrowotnymi. To Stephan Leyhe, Anders Fannemel oraz Killian Peier.[nextpage]

Wielcy nieobecni

Drugą grupę stanowią wielcy nieobecni. Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że to pierwszy sezon Pucharu Świata bez legendarnego Gregora Schlierenzauera. Austriak w ostatnich latach bezskutecznie próbował wrócić do czołówki. Brak powodzenia i problemy zdrowotne złożyły się na jego decyzję o końcu kariery.

Ze skoków zrezygnowali też weterani - Jernej Damjan oraz Dimitry Vassiliev, a także młodsi - Rok Justin i Vojtech Stursa.

W stawce zabraknie jednego z najbardziej perspektywicznych skoczków - Thomasa Aasena Markenga. Norweg próbował wrócić w poprzednim sezonie po ciężkiej kontuzji i zapowiadał się nieźle, ale kłopoty zdrowotne znów dały o sobie znać. [nextpage]

TVN wkracza do akcji

Kluczową zmianą dla polskich kibiców jest zmiana nadawcy zawodów Pucharu Świata. Fani przez lata przyzwyczaili się, że w paśmie otwartym konkursy transmituje Telewizja Polska. To już jednak przeszłość. TVP pokaże tylko polskie konkursy PŚ, a wszystkie zmagania skoczków będzie można śledzić w TVN.

Nowy nadawca zapowiada transmisje na najwyższym poziomie - z wykorzystaniem najnowszych technologii. Z TVP do TVN - za dyscypliną - przeszedł dobrze kojarzony ze skoków Sebastian Szczęsny. Wraz z Damianem Michałowskim będzie prowadził studio do zawodów PŚ.

Źródło artykułu: