Biegi narciarskie. Kamil Bury najwyżej w karierze, Norwegowie na pięciu czołowych miejscach w Trondheim

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Quinn Rooney / Staff / Na zdjęciu: Kamil Bury
Getty Images / Quinn Rooney / Staff / Na zdjęciu: Kamil Bury

Kamil Bury po raz pierwszy został sklasyfikowany w czołowej dwudziestce zawodów Pucharu Świata. Sprint techniką klasyczną w Trondheim - piąty, przedostatni etap turnieju Ski Tour - zdominowali Norwegowie. Gospodarze zajęli pięć czołowych pozycji.

W kwalifikacjach 23. lokatę zajął Kamil Bury. 24-letni Polak po raz trzeci awansował do ćwierćfinału zawodów Pucharu Świata. 4 stycznia 2020 roku w Val di Fiemme oraz 26 stycznia w Oberstdorfie był 27. Tym razem znalazł się na szesnastej pozycji.

W pierwszym ćwierćfinale Bury zajął trzecią lokatę z przewagą dwóch setnych sekundy nad Andriejem Larkowem. Wyżej znaleźli się tylko Norwegowie: Paal Golberg (2:59.02) oraz Johannes Hoesflot Klaebo (2:59.49). Mistrz Polski mógł jeszcze liczyć na awans do półfinału z trzeciego miejsca, ale już w następnym biegu lepsze wyniki od niego osiągnęli Francesco De Fabiani i Simen Hegstad Krueger.

W kwalifikacjach, półfinale i finale najlepszy okazał się Johannes Hoesflot Klaebo (2:52.07). Drugi ukończył zmagania Paal Golberg (2:53.27). 29-letni zawodnik jedyny tego dnia znalazł się wyżej niż Klaebo - dokonał tego we wspomnianym ćwierćfinale. Trzeci finiszował Erik Valnes (2:53.67), czwarty Emil Iversen (2:57.86), a piąty Finn Haagen Krogh (3:10.98). Do finału poza pięcioma Norwegami zakwalifikował się Włoch Federico Pellegrino (3:14.85).

Liderem klasyfikacji łącznej turnieju Ski Tour pozostał dwunasty w sprincie w Trondheim - Aleksander Bolszunow. Zwycięzca Tour de Ski 2020 rywalizował z pięcioma Norwegami w pierwszym półfinale. W końcówce biegł jako piąty, ale zaliczył upadek i finiszował w tym wyścigu szósty. 37. czas eliminacji miał Maciej Staręga, a 45. - Dominik Bury.

Wśród kobiet triumfowała Maiken Caspersen Falla. 29-letnia Norweżka uzyskała dwunasty czas kwalifikacji. Później reprezentantka gospodarzy spisała się najlepiej w drugim ćwierćfinale i pierwszym półfinale. W finale zwyciężyła z czasem 3:15.55. Druga finiszowała najlepsza podczas kwalifikacji Jonna Sundling (3:16.03). Na trzecim stopniu podium stanęła Nadine Faehndrich (3:18.43). Czwarta była Anna Dyvik (3:19.26), piąta Anna Svendsen (3:20.81), a szósta Heidi Weng (3:22.19)..

Do półfinału awansowała trzecia w kwalifikacjach Therese Johaug. Ostatecznie triumfatorka czterech poprzednich biegów z cyklu Ski Tour została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu.

W niedzielę ostatnie, szóste etapy cyklu Ski Tour 2020. Kobiety będą rywalizowały w biegu pościgowym na 15 kilometrów stylem klasycznym, a mężczyźni - 30.