KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Śmierć Dawida Kosteckiego. Ekspert: Lista ludzi, którzy ucieszyli się z jego śmierci, jest bardzo długa

Dawid Kostecki był ważnym świadkiem w aferze podkarpackiej. Mógł obciążyć wielu ludzi: polityków, policjantów, gangsterów. W grę wchodzą również służby specjalne, nie tylko polskie ale i ukraińskie, a nawet rosyjskie. A z nimi żartów nie ma.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Dawid Kostecki WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Dawid Kostecki
Marek Bobakowski, WP SportoweFakty.pl: Przed rokiem (dokładnie 2 sierpnia 2019 roku - przyp. red.) zmarł Dawid Kostecki. Oficjalnie: samobójstwo, powiesił się leżąc na więziennej pryczy. Rodzina byłego pięściarza, młodzieżowego mistrza świata, uważa, że to kłamstwo. Że ktoś Kosteckiego zamordował.

Piotr Niemczyk, ekspert od bezpieczeństwa, były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa, działacz opozycji w czasach PRL-u, dwukrotnie osadzony: Wcale się nie dziwię najbliższym Kosteckiego.

Dlaczego? Przecież w maju 2020 prokuratura umorzyła śledztwo. Nie dopatrzyła się udziału osób trzecich.

Od śmierci minął rok, a moim - i pewnie nie tylko - zdaniem nie wyjaśniono żadnych wątpliwości, które pojawiły się tuż po śmierci. I na które powoływali się przedstawiciele rodziny, czyli mecenasowie Roman Giertych i Jacek Dubois.

Co pan konkretnie ma na myśli?

Siedziałem w więzieniach, również z "kryminalnymi", i wiem, co dzieje się w środku, za kratami. Oczywiście można powiesić się na leżąco i to nie jest coś zaskakującego, ale w takich sytuacjach człowiek mimo wszystko walczy, na pryczy są tej walki ślady. Powiem więcej: pewnych odruchów ciało nie kontroluje, potrafi bardzo mocno, powiedzmy ogólnie, zabrudzić łóżko. A tutaj? Z tego, co wiem z przekazów medialnych, to nie było praktycznie takich śladów.

ZOBACZ WIDEO: "Klatka po klatce" (on tour). KSW 53. Izu Ugonoh wejdzie do klatki i zadebiutuje na gali KSW 54! "Kontrakt już podpisany"

Co to oznacza?

Że Kosteckiemu mógł ktoś "pomóc". Powiem wprost: mnie to wygląda na zarzucenie na szyję pętli, dwóch współosadzonych wskoczyło na Kosteckiego i go trzymało. To był silny chłop. Użyto sporej siły i nie zrobiła tego jedna czy dwie osoby. Pamięta pan te słynne ślady po wkłuciach na szyi Kosteckiego?

Śledczy uznali, że to ukąszenie komara lub innego owada.

A może wkłucie, zastrzyk? Wstrzyknięto mu środek odurzający, aby łatwiej było go obezwładnić. Oczywiście, podkreślam, że to moja hipoteza.

Kostecki już raz targnął się na swoje życie, jesienią 2015 roku. Ktoś powie, że mógł to zrobić po raz drugi.

On miał teraz kilkanaście miesięcy do końca odsiadki. Czekała na niego żona, dzieciaki, rodzina. Miał po co żyć. Ale ma pan rację, psychicznie mógł być wyczerpany. Dlatego nie wykluczam, że mogło to być samobójstwo pod presją. Ktoś go zaszczuł.

Kto?

Kostecki był gangsterem, człowiekiem, który działał w zorganizowanej grupie przestępczej, świadkiem w aferze podkarpackiej. Lista ludzi, którzy ucieszyli się z jego śmierci, jest bardzo długa.

Konkretniej?

Począwszy od skorumpowanych policjantów, przez innych gangsterów, służby specjalne, aż po wysoko postawionych polityków. Przecież afera podkarpacka dotyka wielu ważnych postaci, które były nagrywane w domach publicznych.

Sprawa wykracza poza polskie granice?

Tak. Afera jest w kręgu zainteresowań zarówno polskich, jak i ukraińskich służb specjalnych. A nie muszę dodawać, że Ukraińcy nie są zbyt delikatni w takich sytuacjach. Obawiam się, że w grze są także Rosjanie. Przecież dla nich zdobycie kompromitujących nagrań polskich polityków jest na wagę złota.

Często w więzieniach dochodzi do zabójstw na zlecenie?

Oficjalne statystyki oczywiście tego nam nie powiedzą. Jednak faktem jest wzrost zgonów w polskich aresztach i więzieniach w ostatnich latach. Ludzie nie umierają z powodów zdrowotnych, bo jeżeli ktoś choruje, to natychmiast jest przewożony do szpitala i tam umiera. Tutaj chodzi o przypadki nagłe: czyli samobójstwa i zabójstwa.

Skąd taki wzrost?

To efekt zbyt mocnego "układania się" służby więziennej z subkulturami, służbami specjalnymi, itd. W zamian za spokój w więzieniu czy areszcie przymykają oczy na morderstwa, porachunki, narkotyki, prostytutki czy telefony.

Ale przecież działalność służb specjalnych w więzieniach jest nielegalna.

Zgadza się. Co nie zmienia faktu, że wielu osadzonych jest pod presją tych służb. Mogło tak być z Kosteckim.
Piotr Niemczyk jako opozycjonista w czasach PRL był dwukrotnie osadzony. Piotr Niemczyk jako opozycjonista w czasach PRL był dwukrotnie osadzony.
Mecenas Giertych zapowiada, że nadal będzie walczył o wyjaśnienie tej sprawy. Słusznie? Nie można zostawiać takich niewyjaśnionych i tajemniczych zdarzeń.

Skoro prokuratura umorzyła sprawę to trudno liczyć, że nagle coś się zmieni.

Ta sprawa ma zabarwienie polityczne, więc ma pan rację, ciężko liczyć, że nagle sytuacja się odwróci. Jednak nigdy nie wiemy, co się stanie za miesiąc, pół roku czy rok.

Z miesiąca na miesiąc będzie trudniej wyjaśnić, co się stało w areszcie na Białołęce.

Nie zgadzam się z taką tezą. Przecież policyjne "Archiwum X" działa i ma się dobrze. Wiele spraw sprzed lat jest wyjaśnianych. Zawsze też ktoś może przerwać milczenie. Ktoś, kto był w tej celi. Naszym - ekspertów, dziennikarzy, obywateli - zadaniem jest ciągłe przypominanie władzy, że pilnujemy tematu i że nie zgadzamy się na zamiatanie takich spraw pod dywan.

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (38)
 • Cobi Brajan Zgłoś komentarz
  Ta śmierć to wina PiS i Andrzeja Dudy
  • Sławomir Kuberacki Zgłoś komentarz
   Jestem w 100% pewny , że sekta PiS zrobiła wszystko aby pisowskie brudy wraz z " lotnikiem " Kuchcińskim na czele aby Cygan zniknął na zawsze ! PiS to organizacja PRZESTĘPCZA
   Czytaj całość
   i każdy rozumny człowiek to wie. Precz z sektą pisowsko rydzykowską
   • obiektywny Zgłoś komentarz
    Jeden z przedmówców wspomniał marszałka Kuchcińskiego! Zapewne, ten miłośnik podniebnych wojaży helikopterem (na koszt podatników) i piętnastoletnich Ukrainek miałby na ten temat
    Czytaj całość
    sporo do powiedzenia!
    • bjjj Zgłoś komentarz
     a Giertych to ostatnia osoba moim zdaniem, która jest w stanie tą sprawę wyjaśnić. prędzej pod dywan zamiecie.
     • bjjj Zgłoś komentarz
      a marszałek Kuchniński to jak się miewa? Był nagrany w domu przybytku ukraińskich braci czy nie? Może warto by było dotrzeć do rzekokej nastoletniej ukraińskiej prostytuki. A moze ona
      Czytaj całość
      też już się targnęła na własne życie?
      • śmiechu82 Zgłoś komentarz
       A jakoś wszystkim tym co opowiadają że ktoś pomógł.. ktoś mógł pomóc, że kogoś może to i tamto obciążyć.. ale już żadne nazwiska czy potencjalne grupy w tych wynurzeniach w
       Czytaj całość
       wywiadach nie padają.. po takich wywiadach do gry wchodzą internauci, którzy już doszukują się osób powiązanych na najwyższych szczeblach władzy i służb, że to jakiś PiSowiec poczuł się zagrożony, albo PełOwiec ... że jakiś tam komendant wojewódzki i uciszyli tego człowieka :P
       • dopowiadacz Zgłoś komentarz
        Fajny artykuł i taki prawdziwy , szczególnie ten akapit " w sprawie działały służby specjalne Ukrainy I Rosji , a z nimi żartów nie ma " , trochę dalej jest coś o służbach
        Czytaj całość
        specjalnych i wtedy o mało co nie pękłem ze śmiechu . Wygląda na to , że zostałem cudem uratowany i to bez żartów .
        • benol Zgłoś komentarz
         Jasne; tak w to wierzę, jak w samobójstwo Lepera, albo p. Blida. Największa mafia to politycy i watykan. No i kaczynski j.
         • Paweł Buczkowski Zgłoś komentarz
          czytałem że Praga rozmontowuje pomniki ruskie ... czy ich też służby z którymi nie ma żartów beda ścigać ?. . . czytałem , że Boyko w razie W mówił że będzie się bić z
          Czytaj całość
          ruskimi...i takich przykładów mogę wymieniać i wymieniać . . .
          • Coroner Lee Zgłoś komentarz
           Dawid bardzo kochał swoją rodzinę i życie, podkreślał to na każdym kroku. W jego przypadku Samobój = Farmazon!!!
           • jotwu Zgłoś komentarz
            Nie mogę uwierzyć,że gangster ma tyluobrońców.
            • Mossad Zgłoś komentarz
             Zapewne Lepper tez sam sie powiesił......
             • Nobody55 Zgłoś komentarz
              Min. Ćwiąkalski jest człowiekiem honoru, a obecnego jego odpowiednika trafnie opisał kiedyś premier Miller...
              Zobacz więcej komentarzy (7)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×