Kierowcom F1 grożą urazy mózgu? Powstał specjalny raport

Czy podskakiwanie bolidów F1 może wpłynąć negatywnie na zdrowie kierowców? Mercedes przekonuje, że tak. Niemcy domagają się zmiany przepisów, a z raportu medycznego FIA ma wynikać, że zawodnicy narażeni są na poważne urazy mózgu.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
start do GP Miami Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: start do GP Miami
Zjawisko podskakiwania bolidów pojawiło się w Formule 1 w sezonie 2022 wraz ze zmianą przepisów. Samochody niektórych ekip przy dużych prędkościach na prostych raz za razem odzyskują i tracą docisk, przez co charakterystycznie podskakują. W tym momencie kierowca siedzący w kokpicie uderza wielokrotnie o zagłówek znajdujący się za jego plecami.

Mercedes konsekwentnie twierdzi, że podskakiwanie ma negatywny wpływ na zdrowie i życie kierowców. Niemiecka ekipa, która została najmocniej poszkodowana wskutek rewolucji technicznej w F1, domaga się od FIA zmiany przepisów w sezonie 2023.

Przeciwko Mercedesowi jest większość ekip. Część z nich w ogóle nie ma problemu z podskakiwaniem, innych dotyka to zjawisko w minimalnym stopniu. W padoku panuje przekonanie, że Niemcy celowo odgrywają pokrzywdzonych, bo dzięki zmianie przepisów mogliby powrócić do wygrywania w F1.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: popis nowej gwiazdy Barcy. Tak się przywitał z fanami

Podczas GP Węgier federacja miała zaprezentować zespołom raport medyczny, z którego wynika, że podskakiwanie faktycznie negatywnie wpływa na zdrowie kierowców i może doprowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu. - Ciągle mamy strony lobbujące w każdą stronę w tej sprawie, ale o czym my mówimy? - zapytał Toto Wolff, którego cytuje motorsport.com.

Zdaniem szefa Mercedesa, raport FIA powinien jednoznacznie zakończyć dyskusję ws. zmiany przepisów w sezonie 2023. - FIA zleciła opracowanie raportu medycznego i podsumowanie lekarzy jest jednoznaczne. Uderzenia o częstotliwości 1-2 Hz trwające przez kilka minut mogą doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Tymczasem my mówimy o uderzeniach 6-7 Hz i to przez kilka godzin. Odpowiedź jest prosta. FIA musi coś z tym zrobić - dodał Wolff.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Ferrari jest gotowe wytoczyć proces sądowy FIA, jeśli federacja zmieni przepisy na sezon 2023. Włoski zespół zwraca uwagę, że z końcem sierpnia zacznie obowiązywać dyrektywa techniczna, która ma za zadanie ograniczać podskakiwanie. Jeśli któryś bolid będzie podatny na to zjawisko, dana ekipa będzie musiała zmienić jego ustawienia.

- Musimy być ostrożni, gdy mówimy o kwestiach bezpieczeństwa. Gdy ostatnio byliśmy w tej sali, to rozmawialiśmy o systemie Halo. Jest kilka ważnych tematów do omówienia. Trzeba je oddzielić od podskakiwania, bo dyrektywa techniczna, która wejdzie w życie w Belgii pod koniec sierpnia wykona dobrą robotę - powiedział Laurent Mekies, dyrektor sportowy Ferrari.

Przedstawiciele Ferrari zwracają uwagę na to, że Mercedes lobbuje za zmianą przepisów, podczas gdy w ostatnich tygodniach w końcu sam mocno ograniczył podskakiwanie swoich bolidów. Jednak Wolff nie zgadza się z takim stanowiskiem.

- Podtrzymuję, że FIA nie ma wyboru. Musi coś zrobić. Nie chcę widzieć podskakiwania w Belgii czy gdziekolwiek indziej, tam gdzie asfalt nie będzie już tak gładki. Fakt, że nie mieliśmy ostatnio podskakiwania, ale to wynika wyłącznie z charakterystyki torów, na których się ścigaliśmy - podsumował Austriak.

Czytaj także:
Skandal w F1. Max Verstappen jest oburzony
Polecą głowy w Ferrari? Gorące lato w Maranello

Czy należy podjąć działania ograniczające podskakiwanie bolidów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×