Chcą na nowo podbić F1. Ważny ruch giganta

Początkowo ponieśli klęskę i byli wyszydzani, ale ostatecznie Japończycy z Hondy odnieśli sukces w F1 wspólnie z Red Bullem. Od 2026 roku azjatycki producent będzie dostarczał silniki Aston Martinowi. W związku z tym zapadła ważna decyzja.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
bolid Red Bulla z silnikiem Hondy Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: bolid Red Bulla z silnikiem Hondy
Honda w sezonie 2020 ogłosiła wycofanie się z Formuły 1 z końcem kolejnego roku, co było mocno niefortunną decyzją. W następnej kampanii Max Verstappen wywalczył dla Japończyków pierwszy od lat tytuł mistrzowski. Jego Red Bull Racing nadal korzysta z jednostek napędowych Hondy, ale w związku z decyzją Azjatów o opuszczeniu F1, są one nazywane Red Bull Powertrains.

Japończycy przebyli długą drogę w F1, bo ich pierwszy silnik hybrydowy, który otrzymał McLaren w roku 2015, był mocno niewydajny. Maszyny Hondy przez długi okres były wyszydzane w padoku, aż w końcu Brytyjczycy z McLarena wypowiedzieli wieloletnią umowę ws. dostawy jednostek napędowych. Decyzja Red Bulla o podjęciu współpracy z gigantem z Azji była w tamtym momencie mocno ryzykowna.

Honda szybko zrozumiała swój błąd i postanowiła oficjalnie powrócić do F1, ale już nie jako partner Red Bulla, bo ten od roku 2026 będzie współpracował z amerykańskim Fordem. Azjaci zawarli sojusz z Aston Martinem i wspólnie z Brytyjczykami opracują silnik F1 nowej generacji.

ZOBACZ WIDEO: Nie ma wątpliwości. Jego zdaniem to początek katastrofy żużla

Aby zacieśnić relacje z Aston Martinem, Honda postanowiła właśnie utworzyć brytyjski oddział firmy i zbudować na Wyspach specjalny zakład zajmujący się rozwojem silników. Na jego czele stanął Koji Watanabe, który pracuje w Hondzie od 1987 roku.

"Nowa firma została założona przede wszystkim w celu wykonywania zadań związanych z konserwacją i przygotowaniem jednostek napędowych po wyścigach F1. Będzie się też zajmowała logistyką w regionie Europy. Utworzenie brytyjskiego oddziału jeszcze bardziej zwiększy efektywność operacji pomiędzy Aston Martinem a Hondą" - czytamy w komunikacie Japończyków.

Honda poinformowała, że na wiosnę rozpocznie rekrutację personelu do brytyjskiego oddziału firmy. Pracę znajdą tam inżynierzy, technicy i pracownicy zajmujący się PR.

Czytaj także:
- "Konsultuje się z prawnikiem". Afera w Red Bullu może wybuchnąć na nowo?
- Zemsta na Alonso? Brytyjski sędzia ma na pieńku z Hiszpanem

Czy Honda odniesie sukces we współpracy z Aston Martinem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×