Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

F1: Williams podpisał kontrakt z Airbusem. Pomoże w stworzeniu nowoczesnych foteli

Williams rozpoczął współpracę z Airbusem. Inżynierowie zatrudnieni przy F1 mają pomóc francuskiej firmie w opracowaniu siedzeń, które trafią do samolotów. Wszystko po to, aby obniżyć ich wagę. To powinno przełożyć się na mniejsze spalanie.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
George Russell przed Robertem Kubicą Materiały prasowe / Williams / Na zdjęciu: George Russell przed Robertem Kubicą

Od kilku lat Williams to nie tylko zespół Formuły 1, ale też firma inżynieryjna, która stara się wykorzystać doświadczenia inżynierów z F1 w opracowywaniu rozwiązań pomocnych w życiu codziennym. Williams Advanced Engineering z roku na rok notuje lepsze wyniki finansowe, zdobywa też uznanie na rynku.

Najlepszym dowodem na to jest kontrakt podpisany przez Brytyjczyków z francuskim Airbusem. Williams wszedł bowiem w skład konsorcjum, które ma opracować nowe fotele do samolotów. Mają one gwarantować maksimum komfortu podczas dalekich podróży, a przy tym mają ważyć znacznie mniej od obecnie stosowanych.

Czytaj także: Popis jazdy Kubicy w Grand Prix Singapuru

Podpisany kontrakt ma wartość 1,8 mln funtów i zakłada, że przez najbliższych 18 miesięcy Williams do spółki z Airbusem oraz trzema innymi firmami zaangażuje inżynierów, by opracować nowe fotele. Jeśli pomysł zakończy się sukcesem, kontrakt na dostawę foteli może mieć znacznie wyższą wartość.

Airbus zdecydował się na współpracę z Williamsem, bo chce obniżyć wagę swoich samolotów. To właśnie ciężar ma największy wpływ na ilość spalanego paliwa w trakcie lotu. Zamontowanie lżejszych foteli ma przyczynić się do milionowych oszczędności. Przełoży się też na mniejszą emisję CO2.

Czytaj także: Kubica z wyższą notą niż Russell po GP Singapuru

Nowe fotele mają zostać stworzone z wykorzystaniem kompozytów znanych z F1, stąd Airbus poszukiwał firmy, która posiada doświadczenie na tym polu. Opracowane siedziska mają trafiać do modeli Airbus A320, A330 i A350.

ZOBACZ WIDEO: Krzysztof Hołowczyc ciągle wygrywa. "Hołek" najlepszy w Baja Poland

Czy współpraca Williamsa z Airbusem zakończy się sukcesem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (4):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×