Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Kwalifikacje w F1 czekają zmiany. Nowy format w sezonie 2023

Formuła 1 pracuje nad uatrakcyjnieniem weekendu wyścigowego. Po przetestowaniu sprintu kwalifikacyjnego nadszedł czas na zmiany w kwalifikacjach. Testowo nowe rozwiązanie sprawdzane będzie w wybranych rundach F1 sezonu 2023.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
start do wyścigu F1 Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: start do wyścigu F1
Jako że FIA chce zmniejszyć liczbę opon używanych przez zespoły podczas weekendu wyścigowego, Formuła 1 w ostatnich dniach poparła plan polegający na dostarczeniu 11 kompletów ogumienia podczas dwóch wybranych rund F1 w sezonie 2023. Zwykle kierowca ma do dyspozycji 13 zestawów opon.

"Nowe rozwiązanie zostanie sprawdzone, aby ocenić wpływ zmniejszenia alokacji opon na jazdę na torze, z ogólnym zamiarem przejścia na bardziej zrównoważone użytkowanie ogumienia w przyszłości" - napisano w oświadczeniu FIA.

Jak się jednak okazało, podczas wybranych weekendów F1 w sezonie 2023 kierowcy będą mieć do dyspozycji nie tylko mniejszą liczbę opon, ale też przetestowany zostanie nowy format czasówki.

ZOBACZ WIDEO: Zobacz, co wymyśliła Anita Włodarczyk. Ma specyficzne poczucie humoru

Obecnie kierowcy mają całkowitą dowolność w wyborze opon używanych w Q1, Q2 i Q3. W przyszłym roku w wybranych kwalifikacjach dana mieszanka będzie obowiązkowa dla danego segmentu rywalizacji. W Q1 w bolidach będą musiały znaleźć się twarde opony, w Q2 pośrednie i w Q3 miękkie. Jeśli którakolwiek z sesji będzie uznana za mokrą, kierowcy będą mieć wolny wybór w dobrze ogumienia.

Obecnie kierowca podczas weekendu ma do użytku 13 kompletów opon, z czego 8 to ogumienie miękkie, 3 pośrednie i 2 twarde. W sezonie 2023 podczas sprawdzania nowego formatu kwalifikacji do dyspozycji będą 4 komplety miękkie, 4 pośrednie i 3 twarde.

Takie podejście sprawi, że po weekendzie wyścigowym Formuła 1 nie będzie produkować aż takiej ilości śmieci w postaci zużytych opon.

Czytaj także:
Od nienawiści do szacunku. Walka, która naznaczy epokę w F1
Afera w F1. Lewis Hamilton obrażany przez pracownika zespołu?

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy podobają ci się zmiany proponowane przez F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×