MŚ w hokeju: Czesi odpowiedzieli na szarżę Łotyszy. Finowie wygrali z Duńczykami

Czechy przegrywały po pierwszej tercji, ale odpowiedziały w dwóch kolejnych partiach i pokonały Łotwę 6:3 w ramach hokejowych mistrzostw świata elity rozgrywanych na Słowacji. W meczu grupy A Finlandia pokonała Danię 3:1.

Rafał Smoliński
Czesi cieszą się z bramki Getty Images / RvS.Media/Robert Hradil / Na zdjęciu: Czesi cieszą się z bramki
W Bratysławie rozegrano ważny mecz w perspektywie walki o fazę pucharową hokejowego czempionatu. Łotysze prowadzili 2:0, bo gole w liczebnej przewadze zdobyli Miks Indrasis i Lauris Darzins. Na szarżę rywali Czesi odpowiedzieli w drugiej tercji. Kontaktowego gola zdobył Filip Hronek, a wyrównał Jan Kovar. W końcowej fazie tej części spotkania nasi południowi sąsiedzi wyszli na prowadzenie za sprawą Jakuba Voracka i Jakuba Vrany.

Czesi kontrolowali wydarzenia na lodzie w trzeciej odsłonie. Dominik Simon podwyższył na 5:2, na co w ostatnich minutach odpowiedział jeszcze Darzins. W końcówce do pustej bramki trafił jeszcze Voracek, ustalając wynik meczu na 6:3. Czesi wygrali zasłużenie i mają teraz na koncie dziewięć punktów. Zwycięstwo bardzo przybliżyło ich do awansu do ćwierćfinału. Z kolei Łotysze zrobili krok w tył. Aby myśleć o fazie pucharowej, muszą pokonać Norwegów i postarać się o niespodzianki w starciu ze Szwedami i Rosjanami.

W Koszycach Finowie zrewanżowali się Duńczykom za zeszłoroczną porażkę na mistrzostwach świata. Po bezbramkowej pierwszej tercji Suomi stracili gola po strzale Mortena Madsena, ale szybko odpowiedzieli. Najpierw wyrównał rewelacyjny 18-latek Kaapo Kakko, a na 2:1 trafił Sakari Manninen. W trzeciej odsłonie wynik meczu ustalił na 3:1 Harri Pesonen, któremu asystował Kakko. Finowie wywalczyli cenne trzy punkty w walce o ćwierćfinał słowackiego turnieju. Duńczycy mają na koncie pięć punktów i trudno będzie im znaleźć się w finałowej "ósemce".

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Grupa B:

Czechy - Łotwa 6:3 (0:2, 4:0, 2:1) 0:1 - Indrasis (Darzins, Cibulskis) 7' (5 na 3) 0:2 - Darzins (Balcers, Cibulskis) 14' (5 na 4) 1:2 - Hronek (Voracek) 26' (5 na 4) 2:2 - Kovar (Palat, Zamorsky) 32' 3:2 - Voracek (Simon, Hronek) 38' 4:2 - Vrana (Faksa, Gudas) 39' 5:2 - Simon (Voracek, Frolik) 46' 5:3 - Darzins (Cibulskis) 56' (5 na 4) 6:3 - Voracek (Frolik, Simon) 59' (do pustej bramki)

1 Rosja 4 4 0 0 0 23:2 12
2 Szwajcaria 4 4 0 0 0 20:2 12
3 Czechy 4 3 0 0 1 18:10 9
4 Szwecja 4 3 0 0 1 28:7 9
5 Łotwa 4 2 0 0 2 12:11 6
6 Norwegia 4 0 0 0 4 6:25 0
7 Austria 4 0 0 0 4 3:23 0
8 Włochy 4 0 0 0 4 0:30 0

Czy Finlandia wygra zmagania w grupie A?