"Idzie nowe". Nowa konkurencja olimpijska stała się faktem

Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu zadebiutuje nowa konkurencja - drużynowy maraton par mieszanych na dystansie 42,195 km. - Format ma być innowacyjny, dynamiczny i nieprzewidywalny - mówił Jon Ridgeon, dyrektor generalny World Athletics.


Mateusz Byczkowski
Mateusz Byczkowski
maraton w Tokio Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: maraton w Tokio
Na przyszły rok są zaplanowane igrzyska olimpijskie w Paryżu, które mają rozpocząć się 26 lipca. Obecnie w świecie sportu panuje zaciekła dyskusja dotycząca zawodników z Rosji oraz Białorusi i ich udziału w międzynarodowej rywalizacji.

Masę kontrowersji wzbudziła niedawna rekomendacja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (więcej TUTAJ). - Uczestnictwo sportowców z rosyjskim i białoruskim paszportem "sprawdza się" pomimo wojny w Ukrainie - mówił szef federacji, Thomas Bach.

W międzyczasie podjęto za to inną decyzję. Wiadomo już, że podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu zobaczymy nową konkurencję - drużynowy maraton par mieszanych na dystansie maratońskim (42,195 km - przyp. red).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: bus utknął w błocie, a wtedy piłkarze... Zobacz to sam!

25 reprezentacji składających się z pary damsko-męskiej wystartuje w stolicy Francji. Każdy z zawodników pokona dwa okrążenie, każde o długości nieco ponad 10 kilometrów.

- Cieszymy się, że mamy kolejną mieszaną sztafetę w programie olimpijskim. Ten format ma być innowacyjny, dynamiczny i nieprzewidywalny - stwierdził Jon Ridgeon, dyrektor generalny federacji World Athletics.

- Wierzymy, że będzie łatwo zrozumiały dla fanów i zapewni pełną równość płci w programie olimpijskim - podsumował.

"Idzie nowe. Zdecydowane skrócenie dystansów i zawody o charakterze mieszanym, jak to w nowych trendach lekkoatletycznych. Szkoda, że decyzje zapadły tak późno, ale dobrze, że pojawia się dystans maratonu, który w przyszłości powinien być punktem odniesienia dla całego chodu" - napisał w mediach społecznościowych Robert Korzeniowski - czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie.

Zobacz też:
Rosjanie nie mogą spać spokojnie. MKOl wciąż może ich wyrzucić
Zrezygnują z walki o igrzyska?! Zadecydują wybory

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×