Szwedzki dublet w sprincie kobiet. Nokaut w wykonaniu Jonny Sundling

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Kimimasa Mayama / Na zdjęciu: Jonna Sundling
PAP/EPA / Kimimasa Mayama / Na zdjęciu: Jonna Sundling

Jonna Sundling ze Szwecji została w wielkim stylu złotą medalistką sprintu kobiet na igrzyskach olimpijskich Pekin 2022. Za jej plecami dobiegła jej rodaczka - Maja Dahlqvist. Brązowy medal zdobyła Jessica Diggins z USA.

Przypomnijmy, że w stawce 91 zawodniczek znalazły się trzy Polki. Wszystkie niestety odpadły w eliminacjach - najlepsza Izabela Marcisz zajęła 39. miejsce, 42. była Monika Skinder, a 50. Weronika Kaleta. Podobnie jak w zawodach rangi Pucharu Świata, do dalszej rywalizacji przystąpiło 30 najlepszych zawodniczek.

Wystąpiły one w sześcioosobowych ćwierćfinałach i półfinałach - do dalszej rywalizacji awansowały po dwie najlepsze zawodniczki oraz dwie z najlepszym czasem. W finale sprintu kobiet zameldowały się reprezentantki trzech nacji - trzy Szwedki, dwie Amerykanki oraz Szwajcarka.

Finał bardzo dobrze zaczęły Szwedki, który wyszły na trzy pierwsze miejsca i zaczęły nadawać tempo. Coraz większą przewagę miała Jonna Sundling, która urwała się reszcie stawki. Jej koleżanki blokowały Jessica Diggins, Rosie Brennan i Nadine Faehndrich.

Tempa nie wytrzymała Emma Ribom. Z dużą przewagą nad resztą wygrała Sundling, a Maja Dahlqvist do końca skutecznie odpierała ataki Diggins, zdobywając ostatecznie srebrny medal. Brąz dla Amerykanki.