Historyczna chwila dla Chin. Niemcy drżeli o wynik

Reprezentacja Niemiec z dużymi problemami pokonała Chiny w turnieju hokeja na lodzie igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Gospodarze doczekali się pierwszych goli w historii ZIO, ale nie zdołali wywalczyć choćby punktu.

Rafał Smoliński
David Wolf (z lewej) i Sipulaoer Ruian (z prawej) PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: David Wolf (z lewej) i Sipulaoer Ruian (z prawej)
W swoim olimpijskim debiucie naszpikowana Kanadyjczykami i Amerykanami chińska drużyna przegrała wyraźnie z zespołem USA 0:8. Niemcy, wicemistrzowie olimpijscy z Pjongczangu, ulegli ekipie z Kraju Klonowego Liścia 1:5. W sobotę doszło do pierwszego spotkania reprezentacji Niemiec i Chin w turnieju tak dużej rangi. Hokeiści naszych zachodnich sąsiadów wygrali 3:2, ale emocji nie brakowało.

Początkowo nic nie wskazywało na to, że spotkanie zakończy wielką nerwówką. Niemcy ruszyli do ataków i zostali nagrodzeni za cierpliwą grę. Gol Daniela Pietty został co prawda anulowany, ale w 14. minucie Marcel Brandt przeprowadził indywidualną akcję i posłał krążek pod parkanami Shimisiego Jieriumiego (Jeremy'ego Smitha). Potem na 2:0 podwyższył Korbinian Holzer i takim wynikiem zwieńczyła się pierwsza tercja.

Gdy w 25. minucie trzecią bramkę dla Niemiec zdobył Dominik Kahun, wydawało się, że sytuacja na lodzie została opanowana. Tymczasem reprezentanci naszych zachodnich sąsiadów oddali inicjatywę na lodzie. Pod koniec drugiej partii historyczne, bo pierwsze w igrzyskach olimpijskich trafienie dla Chin, uzyskał Shuai Fu (Spencer Foo), czołowy strzelec zespołu Kunlun występującego w KHL.

Zdobyty gol pobudził apetyty reprezentantów Państwa Środka. Niemcy nie byli w stanie powiększyć prowadzenia, a Chińczycy strzelili kontaktową bramkę. Taile Wang (Tyler Wong) świetnie przymierzył z dystansu i było tylko 3:2 dla hokeistów z Europy. Było to pierwsze trafienie gospodarzy w okresie gry w przewadze. W końcówce zrobiło się nerwowo. Chińczycy ściągnęli bramkarza i zagrali z dodatkowym napastnikiem na lodzie. Niemcy jednak przetrwali trudny czas i utrzymali korzystny rezultat. Mimo ogromnej przewagi w strzałach (38-16) odnieśli skromną wygraną.

Zwycięstwo 3:2 zapewniło Niemcom trzy punkty do tabeli grupy A. W niedzielę czeka ich mecz z Amerykanami, którzy po sobotniej wygranej nad Kanadyjczykami mają na koncie sześć punktów i są o krok od ćwierćfinału. Chińczycy nie wywalczyli jeszcze w Pekinie żadnego punktu. W niedzielę zagrają z Kanadyjczykami. Niezależnie od wyniku tego spotkania gospodarze i tak wystąpią w 1/8 finału, zatem nie zakończą zmagań w zawodach.

W turnieju hokeja na lodzie mężczyzn występuje 12 zespołów podzielonych na trzy grupy. Ich zwycięzcy oraz najlepsza ekipa z drugiego miejsca zakwalifikują się od razu do ćwierćfinału. Pozostałe osiem drużyn zostanie ułożonych w pary, z których czterech wygranych dołączy do rozstawionych ćwierćfinalistów.