Pierwsze złoto po 74 latach przerwy. Wybitny wrotkarz ma złoto na łyżwach

Belgia świętuje. Wszystko za sprawą Barta Swingsa, który na ostatnich metrach wygrał bieg masowy. Belgowie zdobyli pierwsze złoto igrzysk olimpijskich od 1948 roku. Srebro i brąz dla Koreańczyków.


Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Bart Swings Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Bart Swings
Niestety finał biegu masowego był rozgrywany bez Biało-Czerwonych. Zbigniew Bródka oraz Artur Janicki odpadli w swoich półfinałach. W biegu o medal pobiegli wszyscy faworyci.

Bieg rozpoczął się dosyć spokojnie, jednak tuż po pierwszej premii w swoim ostatnim olimpijskim wyścigu Sven Kramer przypuścił atak. Nie był jednak zbyt skuteczny, bowiem ucieczka po dwóch okrążeniach została skasowana. Japończycy Ryosuke Tsuchiya i Seitaro Ichinohe wygrali dwie pierwsze premie.

Trzecia także padła łupem Tsuchiyi, jednak wszystko rozstrzygnęło się na ostatnich okrężaniach. Wydawało się, że złoty medal padnie łupem Koreańczyka Seung-Hoon Lee, ale Bart Swings pokazał kunszt. Belg, który uprawia także wrotkarstwo, na ostatniej prostej wydarł złoto.

ZOBACZ WIDEO: Historyczny wynik polskich saneczkarzy. "Cieszy nas ładna jazda, czyste przejazdy"

Ostatecznie Seung Hoon Lee może cieszyć jedynie z brązowego medalu. Na ostatnich medal srebro wydarł mu jego rodak Jae Won Chung.

Jedyne złoto dla Belgii dotychczas na IO wygrali łyżwiarze figurowi w rywalizacji par sportowych. W 1948 roku triumfowali Micheline Lannoy oraz  Pierre Baugniet.

Medaliści:
1. Bart Swings (Belgia) 63 pkt
2. Jae Won Chung (Korea Południowa) 40 pkt
3, Seung-Hoon Lee (Korea Południowa) 20 pkt

Czytaj więcej:
Jest nowy termin. Wiemy, kiedy Polacy powalczą o medale
Mistrz olimpijski ostro krytykuje Chiny. "Hitler też zorganizował igrzyska przed atakiem na Polskę"

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×