Równouprawnienie dotarło do sportu. Panie sprawdzają się w "męskich" dyscyplinach?
Dawid Góra
"Dlaczego dopiero teraz?"
Przedstawicielkom środowiska feministycznego nie podoba się nie tylko fakt, że kobiety dopiero od niedawna pewnie wkraczają w świat sportu. Zgłaszają również zastrzeżenia do samych wątpliwości na ten temat. - W odpowiedzi na pytania dotyczące coraz większego udziału kobiet w sporcie należy stwierdzić, że te często wyrażają męskie zdziwienie tym, że kobiety wkraczają tam, gdzie ich dotąd nie było. A może lepiej byłoby spojrzeć na to z innej strony: Dlaczego do tej pory nie było tam kobiet? Kto ustanowił, że są sporty zdecydowanie przeznaczone dla kobiet i są konkurencje mężczyzn? Czy podział taki nie jest zbyt subiektywny i nie odzwierciedla tylko i wyłącznie tradycji, stereotypów i opinii mężczyzn (sportowców, komentatorów, decydentów i fanów)? W ślad za tym pytaniem, idzie następne: Dlaczego kobiet długo nie było w innych dziedzinach: w życiu społecznym, w polityce, w nauce? - pyta Halina Salgarolo, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet.
Jak podkreśla, panie były tam nieobecne nie dlatego, że nie chciały, ale dlatego, że część społeczeństwa (mężczyźni) uważała, iż miejscem kobiety jest dom i macierzyństwo, a nie wielki świat. - Kobiety same musiały upomnieć się o należne im miejsca, a czasami wywalczyć je za cenę własnego zdrowia lub nawet życia. Obecnie kobiety wkraczają do wielu dziedzin w sporcie na takiej samej zasadzie, jak wkraczają do polityki i zarządów spółek. Skoro kobiety mają dwie nogi, mogą zatem uprawiać różne sporty: biegać, skakać na nartach i kopać piłkę. Skoro mają dwie nogi i ręce, mogą grać w tenisa, w siatkówkę, koszykówkę. Skoro mają sprawne ciało, mogą w rugby rzucać się na przeciwnika i wykorzystywać swoją siłę. Ból, krew, pot i łzy nie są wyłącznie zarezerwowane dla kobiecego ciała podczas ciąży i porodu. Kobiety - tak jak mężczyźni - są sprytne, silne i inteligentne, uwielbiają gry zespołowe, nowe wyzwania i przekraczanie granic swego własnego ciała. Mają zatem wszystkie cechy, by walczyć i osiągać sportowe sukcesy.
Salgarolo przypomina, że kobiety dowodzą tego we wszelkich dyscyplinach: w gimnastyce sportowej prezentują piękno wysportowanego ciała, natomiast w żeglarstwie - hart ducha. - Sprawdzają się w rajdach samochodowych (Rally Aicha des Gazelles w Maroku), w grach zespołowych (piłkarski zespół Francji z sukcesem gra właśnie na mistrzostwach świata) lub w samotnych wyprawach przez oceany (Natasza Caban, najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat, Laura Dekker, 16-letnia Holenderka, najmłodsza osoba w historii, która dokonała takiego wyczynu).