Plan odmrożenia podzielono na pięć etapów. Pierwszy z nich - zakładający otwarcie lasów i parków oraz pozwolenie Polakom na uprawianie sportu rekreacyjnego - już został wdrożony w życie. Drugi etap zaplanowany jest na 4 maja. Tego dnia mają zostać udostępnione do użytku obiekty sportowe znajdujące się w otwartej przestrzeni.
Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.
Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w drugim etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.
ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Paraolimpijczycy o wsparciu sponsorów. "Nikt się nie wycofał"
W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały zasady zachowania dystansu społecznego. Do tego nadal konieczne będzie zasłanianie twarzy, ale tylko do momentu dotarcia na dany obiekt sportowy. Przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy.
Prowadzona będzie weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt), a do tego niemożliwe będzie korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC). Osoby trenujące na obiektach sportowych będą zobligowane do obowiązkowej dezynfekcji rąk podczas wchodzenia i opuszczania obiektu. Do tego dezynfekowane będą urządzenia sportowe po każdym użyciu i każdej grupie. W rozporządzeniu zapisano także obowiązek korzystania z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcji po każdym użyciu.
To oznacza, że będzie można pograć z kolegami w piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę na otwartych boiskach, ale spełnić trzeba kilka wymogów. Najważniejszy to obecność maksymalnie sześciu osób na obiekcie sportowym. Nadal można biegać, uprawiać nordic walking, jeździć na rowerze, rolkach czy hulajnodze na otwartym powietrzu.
To nie koniec odmrażania sportu, ale daty kolejnych etapów nie są znane. Kolejne zarządzenia mają dotyczyć otwarcia hal sportowych, siłowni, basenów, klubów fitness czy kręgielni. Wtedy też będzie pozwolenie na organizację imprez masowych na otwartej przestrzeni dla 50 osób. Ostatni etap zakłada organizację imprez masowych dla powyżej 999 osób, z całkiem nowymi zasadami sanitarnymi.
- Decyzje będą uzależnione od tych samych kryteriów, o których mówiliśmy w temacie odmrożenia polskiej gospodarki. Po to, by mieć pewność, jeśli fala zachorowań przybierze na sile, żebyśmy mogli z powrotem nad nią we właściwy sposób zapanować - dodał powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj także:
Czesław Lang: Koronawirus jest gorszy niż wojna. Bo nie znamy wroga (wywiad)
Czesi śmieją się wirusowi prosto w twarz. Kolejne zmiany. I to, jakie!