Justyna Kaczkowska 4. w scratchu na IE w Mińsku, Urszula Łoś 5. w keirinie

Justyna Kaczkowska zajęła na kolarskim torze w Mińsku czwarte miejsce w scratchu podczas Igrzysk Europejskich. Jako piąta metę finału keirinu minęła Urszula Łoś.

Piotr Ziemka
Justyna Kaczkowska PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: Justyna Kaczkowska
W scratchu kolarki przejechały 10 kilometrów, czyli 40 okrążeń toru. Dziewięć pętli przed finiszem zaatakowała Diana Klimowa. Rosjanka długo prowadziła, ale zajęła ostatecznie czternaste miejsce. Na przedostatnim okrążeniu Klimową wyprzedziły Anita Stenberg i Justyna Kaczkowska. Polka jechała na czele na ostatniej prostej, lecz minęła metę jako czwarta. Zwyciężyła Kirsten Wild. Druga była Martina Fidanza, a trzecia - Hanna Cerakh.

Do finału keirinu zakwalifikowała się Urszula Łoś. Brązowa medalistka grudniowych zawodów Pucharu Świata w Londynie minęła metę jako piąta. Przed nią znalazły się: Simona Krupeckaite, Shanne Braspennincx, Daria Szmeliewa, a także Sandie Clair. Za Polką w wyścigu medalowym została sklasyfikowana Mathilde Gros.

Do 1/4 finału sprintu awansował Mateusz Rudyk. Brązowy medalista mistrzostw świata zajął trzecie miejsce w kwalifikacjach. 200 metrów ze startu lotnego przejechał w czasie 9.700. Lepsze wyniki uzyskali tylko zwycięzcy czwartkowego sprintu drużynowego: Jeffrey Hoogland (9.438) i Harrie Lavreysen (9.628). W 1/8 finału Rudyk pokonał Rosjanina Pawła Jakuszewskiego. Poza Polakiem i dwoma Holendrami w najlepszej ósemce są już również: Denis Dmitrijew, Jack Carlin, Quentin Caleyron, Vasilijus Lendel i Gregory Bauge. W repasażu o wejście do 1/4 finału odpadli mistrz olimpijski Jason Kenny oraz Rafał Sarnecki (przed nimi finiszował Lendel). Ciąg dalszy tej konkurencji odbędzie się w sobotę.

Ostatnią piątkową konkurencją rozegraną na torze w Mińsku był wyścig punktowy. Wygrał Christos Volikakis (45 "oczek"). Dzień wcześniej Grek stanął na najwyższym stopniu podium po scratchu. Srebrny medal zdobył Jan Willem van Schip (38). Trzecią lokatę zajął Dmitrij Muchomedariow (25). Piętnasty był Damian Sławek.

Czy Mateusz Rudyk awansuje do półfinału Igrzysk Europejskich 2019 w Mińsku?