Aru zwycięzcą 5. etapu Tour de France. Froome liderem, Majka w "10" klasyfikacji generalnej

Fabio Aru wygrał piąty etap 104. edycji wyścigu Tour de France. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Christopher Froome.

Piotr Ziemka
Po rozpoczynającej rywalizację sobotniej jeździe indywidualnej na czas i płaskich odcinkach dla sprinterów, w środę odbył się pierwszy górski etap w wyścigu Tour de France 2017. Start nastąpił tam, gdzie kolarze finiszowali we wtorek - w Vittel. Do przejechania było 160 kilometrów i 500 metrów. W ucieczce znalazło się ośmiu zawodników: Jan Bakelants, Dylan van Baarle, Thomas De Gendt, Mickael Delage, Philippe Gilbert, Edvald Boasson Hagen, Pierre-Luc Perichon oraz Thomas Voeckler. Najwyżej z tego grona w klasyfikacji generalnej po czterech dniach zmagań plasował się Hagen. Norweg zajmował czwartą lokatę - do prowadzącego Gerainta Thomasa tracił czternaście sekund. Kilku kolarzy - między innymi Etiopczyk Tsgabu Grmay - próbowało dołączyć do prowadzącej ósemki, ale uciekinierzy byli już zbyt daleko, aby złapać ich w tej początkowej fazie etapu.

58 kilometrów przed metą lotną premię wygrał Hagen. Drugie miejsce zajął Gilbert, trzecie zaś - De Gendt. Sprinterzy rywalizowali o dziewiątą pozycję - najszybciej z peletonu finiszował Michael Matthews. Z kolei triumfatorem górskiej premii trzeciej kategorii (107. kilometr trasy) został Bakelants.

Metę umiejscowiono na szczycie górskiej premii pierwszej kategorii w La Planche des Belles Filles. Finałowy podjazd liczył 5,9 kilometra długości oraz 8,5 procent średniego nachylenia. Tuż przed metą nachylenie wynosiło maksymalnie 20 procent. Najdłużej spośród uciekinierów na prowadzeniu utrzymywali się Gilbert oraz Bakelants. Belgów doścignięto, kiedy do końca pozostawały 4 kilometry. Na czele peletonu jechał wtedy Michał Kwiatkowski, za nim znajdowali się inni kolarze grupy Sky.

Z grona faworytów jako pierwszy zaatakował - 2400 metrów przed metą - Fabio Aru. Próba mistrza Włoch okazała się skuteczna - kolarz zespołu Astana wygrał. Na dwunastej pozycji uplasował się Rafał Majka. Polak awansował do czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej. Liderem został Christopher Froome. Drugi jest w niej Thomas. Aru znajduje się na trzecim miejscu.

Froome właśnie w La Planche des Belles Filles odniósł pierwsze etapowe zwycięstwo w wyścigu dookoła Francji - w 2012 roku. Żółtą koszulkę lidera zdobył tego samego dnia inny kolarz grupy Sky (trzeci na mecie) Bradley Wiggins, który utrzymał przodownictwo w "generalce" już do końca wyścigu, mimo że był to dopiero siódmy etap. Ponownie na tym podjeździe uczestnicy Tour de France rywalizowali dwa lata później - wszystkich rywali pokonał jadący w koszulce mistrza Włoch Vincenzo Nibali. On również został wtedy nowym liderem i także stanął na najwyższym stopniu w Paryżu (wtedy w La Planche des Belles Filles kończył się dziesiąty etap).

Aru powtórzył więc wyczyn Nibalego - wygrał w La Planche des Belles Filles jako mistrz Włoch i zawodnik drużyny Astana.

155. Poljański +21:59

Czy Fabio Aru uplasuje się w czołowej trójce klasyfikacji końcowej Tour de France 2017?