Patryk Stosz z grupy CCC Development Team wygrał 1. etap wyścigu Tour of Ałmaty

Patryk Stosz z grupy CCC Development Team wygrał pierwszy etap siódmej edycji kolarskiego wyścigu Tour of Ałmaty (kategoria 2.1).

Piotr Ziemka
Patryk Stosz Getty Images / Luc Claessen / Na zdjęciu: Patryk Stosz
Wyścig Tour of Ałmaty złożony jest z dwóch etapów. Pierwszego dnia rywalizacji kolarze przejechali 118 kilometrów. Czas 2:37:47 uzyskało dwunastu czołowych zawodników. Jako pierwszy metę znajdującą się przy wielofunkcyjnej hali sportowej Ałmaty Arena minął Patryk Stosz z CCC Development Team.

Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy, Kazach Matwiej Nikitin (Vino - Astana Motors). Trzeci finiszował Włoch Davide Gabburo (Neri Sottoli - Selle Italia). Na ósmej pozycji został sklasyfikowany Mateusz Grabis (Voster ATS Team).

Przed peletonem dojechał do mety również Piotr Brożyna (trzynasta lokata, +0:05 do czołowej dwunastki), który rozprowadzał Stosza. W grupie zasadniczej - straciła 42 sekundy do zwycięzcy - ukończyli zmagania: czternasty Stanisław Aniołkowski, osiemnasty Paweł Franczak, 24. Szymon Krawczyk, 28. Michał Paluta, 37. Kamil Małecki, 53. Damian Papierski, 73. Adam Stachowiak, 75. Leszek Pluciński i 76. Mateusz Taciak.

W sobotę rozegrano górski, kończący się podjazdem etap. Metę umiejscowiono na wysokości 1684 metrów nad poziomem morza. Zwyciężył Włoch Danilo Celano (Amore Vita). Trzecie miejsce zajął Jurij Natarow. Kazach z Astany wygrał klasyfikację generalną. Najlepiej z Polaków w sobotę spisał się Paluta. Mistrz Polski finiszował jako dziewiętnasty (+1:37 do triumfatora). Jadący w żółtej koszulce lidera Stosz uplasował się na 56. miejscu (+6:45).

W klasyfikacji końcowej najwyżej z polskich kolarzy został sklasyfikowany Brożyna - na siedemnastej pozycji. Stosz zakończył zmagania na 49. miejscu w "generalce".

Laurens De Plus wygrał Binck Bank Tour
Michał Podlaski najlepszy w górskich mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym

Natarow przedłużył zwycięską serię ekipy Astana w Tour of Ałmaty. Zawodnicy z tej drużyny występującej w najwyższej dywizji World Tour wygrali wszystkie siedem dotychczasowych edycji tego wyścigu. W 2013 roku triumfował Maksym Iglinski. W czterech następnych latach zwyciężył Aleksiej Łucenko. Z kolei w sezonie 2018 wszystkich rywali pokonał Davide Villella.

Czy któryś z Polaków będzie w czołowej szóstce sobotniego etapu?