Vuelta a Espana 2019: kraksa na ostatnim kilometrze. Sam Bennett wygrał 14. etap, Szymon Sajnok w "10"

Sam Bennett wygrał czternasty etap 74. edycji kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana. W czołowej dziesiątce znalazł się Szymon Sajnok. Kilometr przed metą w peletonie miała miejsce kraksa. Szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej utrzymał Rafał Majka.

Piotr Ziemka
Sam Bennett Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Sam Bennett
Był to dopiero trzeci etap Vuelta a Espana 2019, w którym czołowe pozycje zajęli sprinterzy. Kolarze mieli do przejechania 188 kilometrów na trasie San Vicente de la Barquera - Oviedo. W ucieczce jechało sześciu zawodników: Szwajcar Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), Belg Harm Vanhoucke (Lotto Soudal), Słoweniec Luka Pibernik (Bahrain-Merida), Włoch Salvatore Puccio (Ineos), Francuz Stephane Rossetto (Cofidis), a także Hiszpan Diego Rubio (Burgos-BH).

61 kilometrów przed metą doścignięty przez peleton został Rossetto. Lotny finisz umiejscowiony na 151. kilometrze trasy wygrał Rubio. Z kolei zwycięzcą górskiej premii (Alto la Madera, 165. kilometr) został Vanhoucke.

Jako drugi z uciekinierów odpadł Rubio (12 km przed końcem). Dziesięć minut później - gdy do mety pozostawało 4,5 km - złapani zostali: Dillier, Pibernik, Puccio i Vanhoucke. Kilometr przed końcem w peletonie, już w strefie ochronnej, doszło do kraksy. Ucierpiał między innymi Luka Mezgec. Czołowe pozycje zajęli specjaliści od płaskich końcówek, ale finisz - z powodu kraksy i rozbicia peletonu - nie przypominał klasycznego pojedynku sprinterów. Najlepsza trójka minęła metę ze znaczną - jak na takie etapy - przewagą nad następnymi zawodnikami.

Triumfował Sam Bennett. Dla mistrza Irlandii to drugi etapowy sukces w 74. edycji Vuelta a Espana. Wygrał też w trzecim dniu rywalizacji. Drugie miejsce zajął Ariel Maximiliano Richeze. Siódmy finiszował Jonas Koch. Czołową dziesiątkę zamknął inny kolarz z CCC Team - Szymon Sajnok. 29. był Rafał Majka.

Michał Podlaski najlepszy w górskich mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym
Patryk Stosz wygrał etap Tour of Ałmaty

Na czołowych miejscach w klasyfikacji generalnej nie nastąpiły zmiany w porównaniu do sytuacji po trzynastym odcinku. Szósty nadal jest Majka.

W niedzielę odbędzie się liczący 154,4 kilometra etap z czterema górskimi premiami pierwszej kategorii. Ostatnia z nich będzie umiejscowiona na mecie w Santuario del Acebo.

158. Paweł Bernas Polska CCC +2:59:44

Czy Sam Bennett wygra jeszcze co najmniej jeden etap wyścigu Vuelta a Espana w 2019 roku?