Kwiatkowski, Niemiec, Rutkiewicz i inni - 24 Polaków na liście startowej Tour de Pologne 2016

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

12 lipca 2016 roku w Radzyminie rozpocznie się 73. edycja Tour de Pologne. Na liście startowej znalazło się 24 Polaków. Jak spisywali się w 2016 roku i poprzednich edycjach TdP?

1
/ 8

Kwiatkowski w Tour de Pologne uczestniczył w latach 2012 i 2015. W 2012 roku zajął drugie miejsce w klasyfikacji końcowej. Przed nim znalazł się jedynie Moreno Moser, który uzyskał cztery sekundy przewagi. Polak był wtedy drugi w pierwszym dniu zmagań oraz trzeci na szóstym odcinku. Trzy lata później mistrz świata nie ukończył etapu do Bukowiny Tatrzańskiej. W marcu 2016 roku jadąc w koszulce grupy Sky, Kwiatkowski wygrał klasyk E3 Harelbeke i był trzeci podczas szóstego etapu Tirreno-Adriatico.

W składzie zespołu Sky jest też Gołaś. Dla niego najlepszym wynikiem jest siódma pozycja na etapie z Krakowa do Rzeszowa w 2013 roku. Dwa lata wcześniej zdobył różową koszulkę za zwycięstwo w punktacji obejmującej rezultaty z górskich premii. W Tour de Pologne 2015 Kwiatkowski oraz Gołaś wzięli udział jako zawodnicy drużyny Etixx Quick Step. Tym razem w barwach tej ekipy pojedzie inny Polak - Łukasz Wiśniowski. Urodzony w 1991 roku zawodnik był w kadrze reprezentacji Polski na TdP 2013, ale ostatecznie w wyścigu nie pojechał z powodu kraksy na młodzieżowych mistrzostwach Europy. W 2016 roku Wiśniowski zadebiutował w wielkim tourze - Giro d'Italia. W wyścigu dookoła Włoch uczestniczył również następny z przedstawianych zawodników.

2
/ 8

Zawodnik zespołu Lampre Merida wycofał się z Giro d’Italia 2016 na czternastym etapie. Niemiec w 2014 roku zajął piątą pozycję w klasyfikacji końcowej najsłynniejszego polskiego wyścigu. Trzy lata wcześniej jako czwarty minął linię mety etapu zakończonego w Bukowinie Tatrzańskiej.

ZOBACZ WIDEO Czesław Lang: TdP to idealny sprawdzian przed Rio (źródło TVP)

{"id":"","title":"","signature":""}

W sezonie 2016 wygrał pierwszy odcinek Tour of Turkey, a w szóstym dniu zmagań był drugi.

3
/ 8

W 2016 roku najcenniejszy wynik z grona kolarzy zespołu CCC Sprandi Polkowice uzyskał Paterski, który był trzeci na szóstym etapie zaliczanego do cyklu UCI World Tour wyścigu Tour de Suisse. W latach 2014 oraz 2015 triumfował w klasyfikacji górskiej polskiego touru. Funkcję lidera ekipy z Polkowic w trakcie TdP 2016 będzie pełnił Victor de la Parte. W Tour de Suisse Hiszpan dwukrotnie zajął dziewiątą pozycję podczas etapów, a łącznie był 11. Natomiast w klasyfikacji generalnej Tour of Croatia zajął trzecie miejsce. Tuż za nim uplasował się wtedy Felix Grossschartner. Austriak również stanie na starcie rozpoczynających się w Radzyminie zawodów.

Trzecim obcokrajowcem w składzie jest Białorusin Branisław Samojłow. W pomarańczowych koszulkach pojadą też: Jarosław Marycz, Łukasz Owsian, Michał Paluta i Mateusz Taciak. CCC Sprandi to nie jedyna polska drużyna, która wystąpi w TdP 2016.

4
/ 8

Do składu ekipy Verva ActiveJet również powołano pięciu Polaków i trzech obcokrajowców. Po raz piąty w Tour de Pologne wystartuje Gradek. W drugiej dekadzie XXI wieku zabrakło go jedynie w 2012 roku. W 72. edycji zmagań dookoła Polski, Gradek zdobył najwięcej punktów na lotnych premiach.

W sezonie 2016 zawodnicy ekipy Verva ActiveJet uczestniczyli w dwóch wyścigach cyklu UCI World Tour: Volta a Catalunya i Tour de Suisse. W klasyfikacji generalnej w Szwajcarii najwyżej spośród licznego grona Polaków sklasyfikowano Pawła Cieślika, który był czternasty. W Tour de Pologne zawodnik ten startował w latach: 2011, 2012, 2013 i 2014. W 2011 roku był ósmy na etapie do Bukowiny Tatrzańskiej.

Czwarty rok z rzędu na liście startowej Tour de Pologne znalazł się Paweł Franczak. Tak jak jego wspomniany wcześniej imiennik, raz znalazł się w TOP10 i również był ósmy - na etapie z Zawiercia do Katowic w 2015 roku. Najbardziej doświadczonym kolarzem zespołu jest Łukasz Bodnar - najaktywniejszy zawodnik TdP 2007. Tak jak w sezonie 2015, w 2016 roku pojedzie też Adam Stachowiak. W wyścigu organizowanym przez Czesława Langa zadebiutują: Czech Karel Hnik, Niemiec Jonas Koch i Hiszpan Jordi Simon. Ten ostatni zdobył brązowy medal mistrzostw Hiszpanii 2016.

Tradycyjnie na starcie stanie też reprezentacja Polski.

5
/ 8

Największe sukcesy z grona powołanych do polskiej kadry kolarzy osiągnął mąż Anny Szafraniec. W 2002 roku zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne. Wtedy wyścig dookoła Polski nie należał jeszcze do cyklu UCI Pro Tour (później zmienionego na Word Tour). Od czasu, gdy TdP dołączył do elity, Rutkiewicz czterokrotnie był najlepszym Polakiem tego wyścigu, a pięciokrotnie uplasował się w czołowej dziesiątce klasyfikacji łącznej. W 2006 roku został sklasyfikowany na czwartej pozycji.

Rutkiewicz po zakończeniu edycji 2015 odszedł z zespołu CCC, w którego składzie znajdował się przez pięć lat. 35-letni zawodnik w sezonie 2016 jako kolarz drużyny Wibatech Fuji zdobył srebrny medal mistrzostw Polski, wygrał Grand Prix Czech i etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Tydzień przed rozpoczęciem Tour de Pologne jako trzeci minął linię mety w czwartym dniu Tour of Austria. Kto jeszcze znalazł się w składzie polskiej reprezentacji?

6
/ 8

Polski Związek Kolarski zgodnie z zapowiedzią powołał po dwóch zawodników z grup Wibatech Fuji (Rutkiewicz i Dariusz Batek) oraz Domin Sport (Kamil Zieliński i Artur Detko). Dla Zielińskiego będzie to trzeci z rzędu udział w Tour de Pologne. W 2015 roku zajął drugie miejsce podczas etapu na trasie Jaworzno - Nowy Sącz i zdobył żółtą koszulkę lidera.

W kadrze znalazło się też miejsce dla czterech młodzieżowców: Kasperkiewicza, Piotra KonwySzymona Rekity oraz Gracjana Szeląga. Kasperkiewicz ma już za sobą debiut w Tour de Pologne, który nastąpił w 2014 roku.

Organizatorzy przyznali "dziką kartę" również grupie One Pro Cycling.

7
/ 8

Urodzony w 1983 roku zawodnik wygrał ostatni etap 72. edycji Tour de Pologne - liczącą 25 kilometrów jazdę indywidualną na czas w Krakowie. W tej specjalności został mistrzem Polski 2015 oraz dziewiątym zawodnikiem mistrzostw świata. W 2016 roku stanął na drugim stopniu podium krajowego czempionatu. Białobłocki nie jest jedynym Polakiem w składzie tej brytyjskiej grupy.

8
/ 8

Urodzony w 1989 roku kolarz startował już w Tour de Pologne. W sezonie 2012 był w składzie ekipy Caja Rural. Rok później powołano go do reprezentacji Polski. W koszulce zespołu One Pro Cycling, Domagalski wygrał dwa etapy wyścigu dookoła Korei. Podczas mistrzostw Polski 2016 został sklasyfikowany na czwartej pozycji w jeździe indywidualnej na czas.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)