Faworyci gromią, falstart Czarnych Słupsk - podsumowanie 2. kolejki PLK

Zespół Stali Stalowa Wola tylko w pierwszej połowie zdołał nawiązać wyrównaną walkę z ekipą Asseco Prokomu Gdynia, choć podopiecznym Bogdana Pamuły nie zabrakło w tym pojedynku ambicji. Gładkie zwycięstwo odnieśli też zawodnicy PGE Turowa Zgorzelec. Resztki sił natomiast musieli wydusić z siebie koszykarze Anwilu Włocławek, by pokonać przed własną publiczność Trefl Sopot. Bez zwycięstwa pozostaje z kolei zespół Energi Czarnych Słupsk.

W tym artykule dowiesz się o:

W pierwszym spotkaniu 2. kolejki PLK beniaminek ze Stalowej Woli podejmował ekipę Asseco Prokomu Gdynia. Było to już drugie spotkanie podopiecznych Bogdana Pamuły z tak utytułowanym rywalem. Wcześniej bowiem popularna "Stalówka" mierzyła się z zespołem PGE Turowa Zgorzelec. Beniaminek PLK w starciu z aktualnym mistrzem Polski rzecz jasna skazywany był na pożarcie. W rzeczywistości jednak w pierwszej połowie gospodarze dotrzymywali tempa zdecydowanie bardziej utytułowanemu rywalowi. Dopiero w drugiej połowie podopieczni Tomasa Pacesasa udowodnili swoją wyższość. Miejscowi pokazali jednak w tym meczu charakter a szczególne słowa uznania należą się duetowi Jarryd Loyd - Michał Wołoszyn. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się również Michał Gabiński. Trener Pacesas mógł w tym meczu niemalże po równo podzielić minuty pomiędzy swoich zawodników. Najlepiej wśród mistrzów wypadł David Logan.

W innym meczu PGE Turów Zgorzelec nie dał cienia szansy zespołowi Polonii 2011 Warszawa. Wicemistrzowie Polski od samego początku dominowali na parkiecie i w rezultacie rozgromili drugiego beniaminka PLK 98:62. Warto zauważyć, że aż 6 graczy gospodarzy przekroczyło barierę 10 punktów. Turów grał w tym spotkaniu na bardzo wysokiej skuteczności. Trudno wyróżnić pojedynczych zawodników, gdyż cała drużyna zaprezentowała koszykówkę na bardzo wysokim poziomie. Po stronie rywali po raz kolejny już ze znakomitej strony pokazał się Tomasz Śnieg. Młody polski rozgrywający właściwie niczym nie ustępował obwodowym graczom wicemistrza Polski.

Pierwsze zwycięstwo zanotowali natomiast zawodnicy Znicza Jarosław, którzy przed własną publicznością okazali się lepsi od stołecznej Polonii Azbud. O losach tego pojedynku zadecydowała trzecia kwarta. Dzięki niej miejscowi zyskali sobie 8-punktową przewagę, której już nie oddali do końca spotkania. Całe 40 minut na boisku spędził rzucający gospodarzy - Jeremy Chappel, który był w tym pojedynku autorem double-double (22 punkty, 11 zbiórek). Swoją nadmierną skłonność do rzutów za 3 punkty ograniczył natomiast nieco Keddric Mays. Amerykanin, który w 1. kolejce oddał aż 16 rzutów za 3 punkty, tym razem z dystansu próbował rzucać 6 razy. Ani razu jednak piłka nie znalazła drogi do kosza.

Fatalnie rozpoczął się bieżący sezon dla zawodników Energi Czarnych Słupsk. Podopieczni Igora Miglinieksa zanotowali już drugą porażkę. Tym razem ich pogromcami okazali się koszykarze PBG Basketu Poznań. Ci z kolei odnotowali drugie zwycięstwo i dzięki temu znajdują się w czołówce tabeli. W szeregach gospodarzy świetnie wypadli przede wszystkim Polacy, a na największe słowa uznania zasługuje duet Zbigniew Białek - Adam Waczyński. W zespole ze Słupska z kolei dzielnie walczyli Chris Daniels oraz Dawid Przybyszewski. Na obwodzie nieźle radził sobie Ronald Clark. Czarni mają teraz przed sobą spotkanie z drużyną Sportino Inowrocław. Gdyby ponieśli tam porażkę, byłaby już to spora niespodzianka.

Bardzo trudną przeprawę na własnym parkiecie mieli koszykarze Anwilu Włocławek. Drużyna prowadzona przez Igora Griszczuka podejmowała ekipę Trefla Sopot. Po pierwszej połowie wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku dla gospodarzy tego pojedynku. Jednak po zmianie stron przyjezdni dzięki ambitnej walce zdołali odrobić straty. W rezultacie o losach pojedynku zadecydowała czwarta kwarta. Ostatecznie pretendenci nawet do mistrzowskiego tytułu zdołali uporać się z rywalem. Grę Anwilu przez cały czas świetnie kreował Krzysztof Szubarga. Rozgrywający reprezentacji Polski zakończył zawody z dorobkiem 18 punktów, 7 asyst oraz 7 zbiórek. Po stronie rywali nie do zatrzymania był Saulius Kuzminskas, który urasta na gwiazdę PLK.

Ciekawy pojedynek rozegrały też drużyny Kotwicy Kołobrzeg i Sportino Inowrocław. W pierwszej połowie oba zespoły skupiały się przede wszystkim na zdobywaniu punktów, w drugiej zaś postawiły już na poprawę defensywy. Więcej zyskali na tym gospodarze, którzy wygrali swój pierwszy mecz w tym sezonie. Sportino z kolei nadal pozostaje bez zwycięstwa. Wśród gospodarzy warty zauważenia był występ Darrella Harrisa, który oprócz 19 punktów dołożył jeszcze 15 zbiórek. Bliski zanotowania double-double był także rozgrywający Kotwicy - Omni Smith (23 punkty, 8 asyst, 6 zbiórek). Wśród rywali skutecznymi zagraniami odpowiadał Theodore Scott, autor 21 "oczek".

Atutu własnego parkietu nie wykorzystali natomiast gracze Polpharmy Starogard Gdański, którzy musieli uznać wyższość AZS-u Koszalin. Mecz ten stał przede wszystkim pod znakiem defensywy. Lepiej w tym elemencie zaprezentowali się goście, którzy często kryli na pograniczu faulu. Podopieczni Rade Mijanovicia przez całe spotkanie utrzymywali przewagę na rywalem. "Kociewskie Diabły" kilkakrotnie zbliżyli się do koszalinian, jednak brakowało wówczas konsekwencji. W ostatniej kwarcie nie pomogły już nawet skuteczne, aczkolwiek nonszalanckie zagrania Anthony'ego Weedena. Najjaśniejszym punktem miejscowych okazał się jednak Patrick Okafor, który pomimo tego, że był świetnie pilnowany, wiele razy oszukał obronę rywali. Polpharma nie miała jednak tego dnia recepty na podkoszowych AZS-u. Znakomicie w ataku spisywał się Vladimir Tica, który raz po raz notował zbiórki w ofensywie, dzięki czemu goście mogli ponawiać swoje akcje.