Dogrywka w Starogardzie Gdańskim i sensacja w Wałbrzychu. Koniec niesamowitej serii

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych mógł zapewnić sobie pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej, ale w 32. kolejce Suzuki I ligi roztrwonił 14 punktów przewagi i sensacyjnie przegrał z PGE Turowem Zgorzelec 70:84. Blisko podobnego wyczynu był SKS.

Patryk Neumann
koszykarze SKS Starogard Gdański WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: koszykarze SKS Starogard Gdański
Bilans 25-6 i niesamowita seria 13 zwycięstw z rzędu. W sobotę koszykarze z Wałbrzycha mieli dołożyć jeszcze jeden triumf i zapewnić sobie pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej. Okazja była świetna, bo podejmowali PGE Turów Zgorzelec, który miał tylko osiem zwycięstw, zajmował 17. (przedostatnie) miejsce i stracił szanse na utrzymanie.

Gospodarze w trzeciej kwarcie prowadzili 49:35, ale od +14 do końca meczu przeszli do stanu -14 i ostatecznie przegrali 70:84. Wcześniej w tym sezonie w Wałbrzychu wygrał tylko HydroTruck Radom. Górnik Trans.eu Zamek Książ może jeszcze w tej kolejce zapewnić sobie pierwsze miejsce. Musi jednak liczyć na porażki Dzików Warszawa w Koszalinie i HydroTrucka w Kołobrzegu.

Lider Suzuki I ligi trafił tylko 4/27 rzutów z dystansu, a PGE Turów miał zdecydowanie lepszą skuteczność (13/24). Gospodarze popełnili 17 strat przy 13 przeciwnika. Świetny mecz przeciwko swojej byłej drużynie zagrał Krzysztof Jakóbczyk. Zdobył 25 punktów, trafiając między innymi 5/6 "trójek" i 6/6 rzutów wolnych.

Bartosz Bochno dołożył 15 "oczek" (5/7 za trzy). W Górniku Trans.eu Zamek Książ 21 punktów i osiem zbiórek miał Arinze Chidom. W decydujących momentach Amerykanin jednak próbował na siłę przełamać dystansową niemoc (0/6), co nie było dobre dla drużyny. Piotr Niedźwiedzki w kwadrans spędzony na parkiecie skompletował double-double (12 punktów i 10 zbiórek), ale w końcówce trener Marcin Radomski niespodziewanie grał bez swojego centra.

SKS musiał wygrać żeby przedłużyć swoje szanse na czwarte miejsce. Gospodarze przez trzy kwarty realizowali ten plan, powiększając przewagę w każdej z tych części. Rekordowo prowadzili 54:40. W czwartej kwarcie jednak nie tylko stracili całą zaliczkę, ale znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji.

Jeszcze nieco ponad pół minuty przed końcem przegrywali 69:74. "Trójkę" trafił jednak Filip Małgorzaciak, a do dogrywki doprowadził Wojciech Czerlonko. W dodatkowych pięciu minutach SKS był wyraźnie lepszy, uzyskując nawet siedem "oczek" przewagi.

Dla SKS-u 20 punktów rzucił Małgorzaciak, a po 18 "oczek" uzyskali Czerlonko (również 11 zbiórek oraz siedem asyst) i Jakub Motylewski, który miał też osiem zbiórek. Po drugiej stronie 22 punkty (pięć "trójek") uzyskał Patryk Wydra, a Tymon Szymański skompletował double-double (12 "oczek" i 11 zbiórek).

W pierwszym sobotnim meczu GKS Tychy wygrał ze Startem II Lublin 110:63. Ekipa zamykająca tabelę zaczęła od prowadzenia 6:2, ale później dość wyraźnie przegrała wszystkie kwarty. Zdecydowanie najwięcej punktów (27) zdobył koszykarz gości, Norbert Ziółko, który oddał 27 rzutów z gry (trafił 10).

Wyniki sobotnich spotkań 32. kolejki Suzuki I ligi:

GKS Tychy - Start II Lublin 110:63 (23:16, 31:11, 27:15, 29:21)

GKS: Krajewski 14, Mąkowski 14, Kędel 13, Ziaja 13, Nowakowski 10, Chodukiewicz 9, Trubacz 9, Wieloch 7, Kamiński 6, Wspaniały 6, Koperski 5, Danielak 4.

Start II: Ziółko 27, Grzesiak 13, Świtacz 12, Kirwiel 3, Bęben 2, Cherepanov 2, Głąb 2, Nojszewski 2, Lewandowski 0, Majchrowicz 0, Ziółkowski 0.

SKS Starogard Gdański - AZS AGH Kraków 88:83 (19:18, 18:14, 19:13, 18:29, d. 14:9)

SKS: Małgorzaciak 20, Czerlonko 18, Motylewski 18, Venzant 12, Janiak 9, Lis 7, Perzanowski 4, Burczyk 0, Życzkowski 0.

AZS AGH: Wydra 22, Leszczyński 14, Szymański 12, Sobiech 8, Abdelaal 7, Zmarlak 6, Orłowski 5, Lis 4, Śmiglak 3, Dyrda 2, Leśniak 0.

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych - PGE Turów Zgorzelec 70:84 (19:14, 21:16, 17:20, 13:34)

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Chidom 21, Niedźwiedzki 12, Durski 9, Kordalski 9, Sitnik 9, Ratajczak 5, Walski 3, Majewski 2, Kruszczyński 0.

PGE Turów: Jakóbczyk 25, Bochno 15, Adamczyk 11, Pawlak 9, Jędrzejewski 7, Samolak 7, Estkowski 4, Wąsowicz 4, Styczeń 2.