9. kolejka Ligi Adriatyckiej: Cibona bez szans w Belgradzie, nie ma już niepokonanych

W Lidze Adriatyckiej nie ma już zespołu bez porażki. Jako ostatnia poległa Cibona Zagrzeb, która rozegrała katastrofalną czwartą kwartę w Belgradzie i przegrała z tamtejszą Crveną Zvezdą. Po dogrywce triumfowała z kolei Olimpija Lublana Pawła Kikowskiego.

Jacek Konsek

Zdecydowany lider rozgrywek i absolutnie najlepszy zespół w obecnym sezonie został rozłożony na łopatki w Belgradzie. Cibona jedynie w pierwszej połowie była równorzędnym rywalem dla Crvenej Zvezdy. W ostatnich dwóch kwartach mistrz Chorwacji zdobył ledwo 13 punktów, a prawdziwą katastrofą była czwarta odsłona. Stołeczni koszykarze zdobyli w niej tylko dwa oczka, przy 14 Czerwonej Gwiazdy. To kolejny zaskakujący triumf serbskiej ekipy, która sezon rozpoczęła fatalnie i długo błąkała się w dolnych rejonach tabeli. Ostatnio zasygnalizowała jednak powrót do wysokiej formy, pokonując w derbach Belgradu, odwiecznego rywala Partizana. W sobotę najlepszy mecz w bieżącym sezonie rozegrał Vuk Radivojevic, autor 13 punktów, ośmiu asyst i sześciu zbiórek.

Kolejne dwa punkty na swoje konto zapisała także Olimpija Lublana z Pawłem Kikowskim w składzie. Wygrana nie przyszła im jednak łatwo, bo dopiero po dogrywce pokonali bośniacki KK Siroki Brijeg. Nasz rodak po raz pierwszy pojawił się w wyjściowym składzie mistrza Słowenii, a na parkiecie spędził 14 minut, co jest najlepszym wynikiem w sezonie. W tym czasie zdołał uzbierać cztery punkty (2/3 z gry), asystę i przechwyt. To jednak nie polski skrzydłowy był najważniejszą postacią w szeregach Olimpiji. W końcu na miarę swoich możliwości zagrał Gasper Vidmar (20 punktów i 7 zbiórek), który ostatnie dwa lata spędził w tureckim Fenerbahce Ulker Stambuł.

W innym ciekawym spotkaniu obrońca tytułu Partizan Belgrad poniósł kolejną porażkę. "Czarno-biali" nie sprostali w stolicy Chorwacji KK Zagrzeb, przegrywając 83:85. O wszystkim zadecydowała dramatyczna końcówka, w której gospodarze prowadzili nawet 80:76. Partizan w mgnieniu oka zdobył siedem punktów z rzędu (80:83), lecz nie potrafił utrzymać przewagi do ostatniej syreny. Chwilę potem celną trójką popisał się doświadczony Damir Mulaomerovic, który celnymi rzutami wolnymi postawił kropkę nad i. 35-latek miał 24 punkty, podobnie jak Ante Tomic (także 11 zbiórek).