Polscy gracze na zagranicznych parkietach: Wielki sukces Macieja Lampego

Kapitalna forma Macieja Lampego pozwoliła Uniksowi Kazań sięgnąć po triumf w Pucharze Europy, Szymon Szewczyk nadal utrzymuje wysoki poziom we włoskiej Lega Basket, a Rafał Bigus jest absolutnym liderem swojej drużyny w Rumunii.
Jacek Konsek

WŁOCHY

Łukasz Koszarek (Pepsi Caserta) - 16 minut, 5 punktów, 3 przechwyty, 2 zbiórki i asysta. Drużyna Polaka przegrała u siebie z Air Avellino 75:83 i z bilansem 12-14 zajmuje 11. miejsce. Koszarek w 26. meczach tego sezonu notował średnio 4,5 punktu, 1,6 zbiórki i 1,4 asysty.

Szymon Szewczyk (Air Avellino) - 33 minuty, 20 punktów, 7 zbiórek, asysta, przechwyt i blok. Drużyna naszego rodaka pokonała na wyjeździe Pepsi Caserta 83:75 i z bilansem 13-13 plasuje się na 4. miejscu. Reprezentant naszego kraju w 26. meczach tego sezonu notował przeciętnie 13,7 punktu, 6,6 zbiórki i 1,8 przechwytu.

Jakub Wojciechowski (Benetton Treviso) - 10 minut, 4 punkty i 2 zbiórki. Drużyna Polaka przegrała w meczu o 3. miejsce z Cedevitą Zagrzeb 57:59 i zajęła 3. miejsce w Pucharze Europy. Wcześniej w półfinale Benetton nie sprostał Cajasol Sewilla 63:75, w tym meczu Wojciechowski nie grał. W Lega Basket zespół Polaka z bilansem 13-12 zajmuje 6. miejsce. Polski center wystąpił w 19. meczach tego sezonu i notował średnio 3,1 punktu i 1,1 zbiórki.

ROSJA

Maciej Lampe (Uniks Kazań) - wtorek: 28 minut, 21 punktów, 12 zbiórek, 5 asyst i 3 przechwyty. Uniks pokonał na wyjeździe Dynamo Moskwa 84:70 i z bilansem 15-5 zajmuje 3. miejsce. Reprezentant naszego kraju w 19. meczach notował średnio 15,7 punktu i 7 zbiórek. Sobota: 34 minuty, 16 punktów, 8 zbiórek, 3 przechwyty i asysta. Uniks w półfinale Pucharu Europy pokonał Cedevitę Zagrzeb 87:66. Niedziela: 32 minuty, 26 punktów i 11 zbiórek. Drużyna Polaka zwyciężyła w finale 92:77 i sięgnęła po trofeum. Lampe w 16. spotkaniach PE zdobywał średnio 15,6 punktu i 8,1 zbiórki.

Thomas Kelati (Chimki Moskwa) - wtorek: 36 minut, 17 punktów, 4 asysty, 2 zbiórki i przechwyt. Chimki pokonało u siebie Spartak Sankt Petersburg 104:95. Niedziela: 19 minut, 5 punktów, 2 zbiórki, 2 asysty i przechwyt. Zespół reprezentanta Polski zwyciężył na wyjeździe BC Niżnyj Nowogród 71:46 i z bilansem 14-8 zajmuje 2. miejsce. W 19. meczach Kelati notował średnio 9,1 punktu i 2,2 zbiórki.

TURCJA

Michał Ignerski (Besiktas Stambuł) - 13 minut, 6 punktów, 3 zbiórki i blok. Zespół Polaka przegrał na wyjeździe z Pinar Karsiyaka 84:87 i z bilansem 17-9 zajmuje 5. miejsce. Reprezentant Polski w 25. meczach tego sezonu notował średnio 12,1 punktu i 4 zbiórki.

SŁOWENIA

Tomasz Nowakowski (LTHcast Mercator Skofja Loka) - drużyna naszego rodaka nie grała w poprzednim tygodniu. Zespół Polaka z bilansem 5-15 zajmuje 2. miejsce wśród ekip walczących o utrzymanie. Nowakowski w 15. meczach notował średnio 4,7 punktu i 2,3 zbiórki.

CZECHY

Radosław Hyży (BK Prostejov) - środa: 16 minut, 14 punktów, 2 zbiórki i przechwyt. Zespół Polaka pokonał na wyjeździe BK Nowy Jiczyn. Sobota: 22 minuty, 6 punktów, 3 asysty, 2 zbiórki i przechwyt. Drużyna naszego rodaka pokonała na własnym parkiecie BK Decin 77:72 i z bilansem 7-2 zajmuje 2. miejsce w grupie walczącej o mistrzostwo. Hyży w 27. spotkaniach zdobywał przeciętnie 7,6 punktu i 4,1 zbiórki.

Cezary Trybański (NH Ostrawa) - środa: 16 minut, 4 punkty i 3 zbiórki. Zespół Polaka przegrał na wyjeździe z CEZ Nymburk 64:94. Sobota: 17 minut, 9 punktów, 6 zbiórek i przechwyt. Drużyna naszego rodaka zwyciężyła we własnej hali Nowy Jiczyn 79:59 i z bilansem 2-6 zajmuje 6. miejsce w grupie walczącej o mistrzostwo. Trybański w 25. spotkaniach notował przeciętnie 7,4 punktu i 5,4 zbiórki.

SŁOWACJA

Artur Mielczarek (Spisska Nova Ves) - środa: 25 minut, 2 punkty, 3 zbiórki, 2 przechwyty i asysta. Zespół naszego rodaka przegrał na wyjeździe 57:84. Sobota: 31 minut, 12 punktów, 3 zbiórki, 2 asysty i przechwyt. Drużyna prowadzona przez Jerzego Chudeusza przegrała u siebie 83:87 i w półfinałowej rywalizacji przegrywa 1:2. Mielczarek w 42. spotkaniach zdobywał średnio 8,5 punktu, 3,4 zbiórki, 2,3 asysty i 2,2 przechwytu.

Paweł Mróz (Spisska Nova Ves) - środa: 16 minut, 9 punktów, 3 zbiórki i blok. Zespół naszego rodaka przegrał na wyjeździe 57:84. Sobota: 29 minut, 17 punktów, 8 zbiórek, 2 asysty i blok. Drużyna prowadzona przez Jerzego Chudeusza przegrała u siebie 83:87 i w półfinałowej rywalizacji przegrywa 1:2. Mróz w 29. spotkaniach notował przeciętnie 14,3 punktu, 6,6 zbiórki, 1,6 asysty i 1,4 przechwytu.

UKRAINA

Marcin Sroka (Politechnika Hałyczyna Lwów) - drużyna naszego rodaka przegrała na wyjeździe z Dnipro Dniepropietrowsk 78:87, jednak Sroka nie zagrał. Zespół Polaka z bilansem 17-31 zajmuje 11. miejsce. W 22. meczach Sroka zdobywał średnio 6,3 punktu i 2,1 zbiórki.

RUMUNIA

Rafał Bigus (Energia Rovinari) - środa: 36 minut, 18 punktów, 18 zbiórek, 2 asysty, przechwyt i blok. Zespół Polaka przegrał u siebie 86:90. Czwartek: 35 minut, 15 punktów, 15 zbiórek, 3 bloki, 2 przechwyty i asysta. Drużyna naszego rodaka wygrała 108:100 i w rywalizacji o miejsca 9-16 remisuje z Politechniką Iasi 1:1. Bigus w 32. spotkaniach zdobywał średnio 10,1 punktu i 9,1 zbiórki.

FRANCJA

Patrycja Gulak-Lipka (Charleville) - 16 minut, 4 zbiórki, 2 asysty, 2 bloki i przechwyt. Zespół naszej rodaczki przegrał na wyjeździe z Basket Landes 40:55 i z bilansem 10-16 zajmuje 11. miejsce. Gulak-Lipka w 15. meczach notowała średnio 2,3 punktu i 3,1 zbiórki.