NBA: kosmiczny mecz i 295 punktów w Waszyngtonie! Drużyna Gortata pokonała lidera Zachodu

Washington Wizards po trzech dogrywkach pokonali Phoenix Suns 149:146 w meczu z największą liczbą punktów od 2008 roku. Tymczasem Marcin Gortat i jego Los Angeles Clippers okazali się lepsi od Denver Nuggets.

Jacek Konsek
Bradley Beal Getty Images / Kevin C. Cox / Na zdjęciu: Bradley Beal

Zarówno Washington Wizards, jak i Phoenix Suns nie mają co marzyć o grze w play-off w tym sezonie. Niewątpliwie jednak długo będzie wspominać się ich przedświąteczną potyczkę, w której Czarodzieje po dogrywce pokonały Słońca 149:146. Suma 295 punktów to najlepszy wynik w NBA od 2008 roku, kiedy to w meczu Denver Nuggets z Seattle SuperSonics padło 298 "oczek". Niepobity do dziś rekord to wciąż nieprawdopodobne 186:184 w starciu Detroit Pistons z Denver Nuggets.

Pierwsze w karierze triple-double zgromadził Bradley Beal, który zapisał na swoim koncie 40 punktów, 15 asyst i 11 zbiórek. To właśnie jego 10 punktów w trzeciej dogrywce zadecydowało o wygranej Wizards. Zupełnie niespodziewanie, środkowy Thomas Bryant dołożył 31 punktów przy 14/14 z gry! Brzmi to niewiarygodnie, ale tylko słynny Wilt Chamberlain notował lepsze mecze od Bryanta pod względem liczby trafionych rzutów z gry bez pudła. Wśród pokonanych najlepiej spisał się Devin Booker, autor 33 "oczek" i 14 asyst. Słońca prowadziły w czwartej kwarcie różnicą siedmiu punktów, ale ostatecznie przegrały i przerwały serię czterech kolejnych zwycięstw.

Los Angeles Clippers pokonali Denver Nuggets aż 132:111, co jest najwyższą porażką najlepszej drużyny w Konferencji Zachodniej. Marcin Gortat w 20 minut spędzonych na parkiecie zdobył cztery punkty (2/5 z gry) oraz zebrał 11 piłek, co jest jego drugim najlepszym wynikiem w bieżących rozgrywkach. Liderami kalifornijskiej drużyny było trio: Montrezl Harrell, Danilo Gallinari, Tobias Harris , które w sumie uzbierało 62 "oczka".

Potknięcie Nuggets wykorzystali koszykarze Oklahomy City Thunder. Grzmot wygrał czwarty mecz z rzędu, pokonując na wyjeździe Utah Jazz 107:106 i zrównał się bilansem z zespołem z Kolorado (21-10). Paul George był niesamowity tego dnia, zdobył 43 punkty i zebrał 14 piłek, dokładając także sześć asyst i pięć celnych trójek. Zaledwie trzy dni wcześniej George zaaplikował Sacramento Kings również 43 "oczka".

Brak Leonarda, Ibaki i Valanciunasa to zbyt duże ubytki, aby Toronto Raptors mogli skutecznie rywalizować z Philadelphią 76ers. Najlepsza drużyna w NBA nie miała wiele do powiedzenia w starciu z Szóstkami, które triumfowały 126:101. Joel Embiid z 27 punktami okazał się najlepszym strzelcem meczu, "oczko" mniej dopisał do swojego dorobku Ben Simmons. Sixers mają już tylko 2,5 spotkani straty do liderujących Raptors, którzy z kolei z ostatnich 10 meczów wygrali ledwo połowę.