EBL. Polski Cukier o krok od finału! Stelmet Enea BC Zielona Góra pod ścianą!

Polski Cukier Toruń pokonał Stelmet Enea BC Zielona Góra 81:67 w niedzielnym półfinale Energa Basket Ligi. Torunianie prowadzą w serii 2-0 i są o krok od awansu do wielkiego finału.

Jacek Konsek
Cheikh Mbodj Newspix / Paweł Pietranik / Na zdjęciu: Cheikh Mbodj

Drugi mecz i druga wygrana Twardych Pierników przeciwko Stelmetowi Enea BC Zielona Góra. Podopieczni trenera Mihevca roztrwonili 12 punktów przewagi (32:20) z pierwszej połowy, ale zanotowali kapitalny finisz. Czwarta kwarta wygrana 23:8 nie pozostawiła złudzeń, kto tego dnia był lepszym zespołem.

Katem koszykarzy z Winnego Grodu okazał się Michael Umeh, który w ostatnich czterech minutach zdobył 10 ze swoich 18 punktów, w tym dwie celne trójki. Amerykanin z 18 "oczkami" okazał się najlepszym strzelcem Polskiego Cukru, który wygraną znów zawdzięcza grze zespołowej. Początkowo nie do zatrzymania był Cheikh Mbodj, świetne zmiany dawał Krzysztof Sulima, ważne punkty zdobywał Aaron Cel a w ostatniej kwarcie przebudził się nieskuteczny wcześniej Karol Gruszecki.

Stelmet miał swoje szanse, był dużo bardziej agresywniejszy niż w pierwszym spotkaniu. Nie do zatrzymania był szczególnie Markel Starks, który zdobył 21 punktów i był najlepszym graczem na parkiecie. Co z tego, skoro jego koledzy nie dostosowali się do poziomu rozgrywającego z USA. Hosley dobre zagrania przeplatał złymi, mało wniósł Sokołowski czy Sakic, a Zamojski czy Hrycaniuk zagrali po prostu źle. Gracze trenera Jovovicia prowadzili 57:56, ale w końcówce nie mieli żadnych argumentów.

Stelmet trafił tylko 24 rzuty z gry, co jest ich drugim najgorszym wynikiem w tym sezonie. Co więcej: w rzutach za trzy punkty goście chybili 15 z 18 prób - tak słabego występu w tym elemencie w bieżących rozgrywkach ekipa Jovovicia jeszcze nie miała. Trzeci mecz w środę w Zielonej Górze. Początek o godzinie 17:45. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw.

Polski Cukier Toruń - Stelmet Enea BC Zielona Góra 81:67 (23:17, 20:21, 15:21, 23:8)

Polski Cukier: Michael Umeh 18, Cheikh Mbodj 12, Aaron Cel 11, Krzysztof Sulima 11, Rob Lowery 5, Karol Gruszecki 5, Tomasz Śnieg 5, Łukasz Wiśniewski 5, Bartosz Diduszko 5, Damian Kulig 4.

Stelmet: Markel Starks 21, Quinton Hosley 14, Darko Planinić 10, Łukasz Koszarek 10, Michał Sokołowski 6, Adam Hrycaniuk 4, Zeljko Sakic 2, Przemysław Zamojski 0, Gabe DeVoe 0.

Stan rywalizacji: 2-0 dla Polskiego Cukru