Mistrzostwa świata w koszykówce Chiny 2019. Sobota pod znakiem zwycięstw faworytów w grupach O i P

W sobotę rywalizację rozpoczęły grupy O i P, w których zespoły walczą o miejsca 17-32 podczas mistrzostw świata koszykarzy w Chinach. Najefektowniejsze zwycięstwo odniosła Kanada, która pokonała Jordanię różnicą aż 55 punktów.

Jacek Konsek
Kevin Pangos (Kanada) Getty Images / Zhizhao Wu / Na zdjęciu: Kevin Pangos (Kanada)

Brak Rui Hachimury mocno osłabił reprezentację Japonii, która nie miała nic do powiedzenia w starciu z Nową Zelandią. Już w pierwszej kwarcie późniejsi triumfatorzy osiągnęli niemalże 20 punktów przewagi, wygrywając finalnie 111:81. Corey Webster zdobył 27 punktów dla Nowozelandczyków.

Faworyzowani Turcy dopiero w ostatniej kwarcie przechylili szalę na swoją korzyść w starciu z Czarnogórą. Goście prowadzili różnicą nawet 12 punktów, ale ostatnią część gry przegrali aż 16:30. Cedi Osman wywalczył 19 punktów dla koszykarzy znad Bosforu.

Grupa O

Nowa Zelandia - Japonia 111:81 (31:13, 32:22, 36:15, 27:21)
(C. Webster 27, Fotu 23, T. Webster 15 - Fazekas 31, Tanaka 10)

Turcja - Czarnogóra 79:74 (16:26, 16:11, 17:21, 30:16)
(Osman 19, Mahmutoglu 17, Birsen 15 - Vucevic 20, Needham 13, Dubljevic 12)

Lp. Drużyna M W P Pkt. +/-
1. Nowa Zelandia 4 2 2 6 +26
2. Turcja 4 2 2 6 +6
3. Czarnogóra 4 0 4 4 -51
4. Japonia 4 0 4 4 -115

Jordania zmiażdżona na początek rywalizacji w grupie P. Kanada zwyciężyła aż 126:71, a strzelecki popis dał Kyle Wiltjer, autor 29 punktów, w tym siedmiu trójek. W pewnym momencie koszykarze z Ameryki mieli aż 60 "oczek" przewagi!

Wielcy nieobecni drugiej rundy - Niemcy, rozpoczęli rywalizację o miejsca 17-32 od wygranej nad Senegalem. Nasi zachodni sąsiedzi triumfowali 89:78, a najlepszym zawodnikiem spotkania był Dennis Schroder. Gracz ligi NBA zapisał na swoim koncie 24 "oczka".