BCL. Polski Cukier Toruń wygrywa w Lidze Mistrzów! Znakomite zawody Keitha Hornsby'ego

Keith Hornsby odpalił po przerwie, trafił aż 8 razy z dystansu i poprowadził ekipę Polskiego Cukru Toruń do historycznej, pierwszej wygranej w koszykarskiej Lidze Mistrzów. Zespół Sebastiana Machowskiego pokonał SIG Strasbourg 97:81.

Wojciech Bielewicz
Keith Hornsby WP SportoweFakty / Jakub Wojciechowski / Na zdjęciu: Keith Hornsby
Tego dnia nie było mocnych na Keitha Hornsby'ego. Zawodnik Polskiego Cukru Toruń rozegrał rewelacyjne zawody, zdobył 28 punktów i dzięki jego fenomenalnej dyspozycji w drugiej połowie polski zespół mógł cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w tegorocznej Lidze Mistrzów.

Lider ekipy z Torunia dostał bardzo duże wsparcie od swoich kolegów z zespołu. Double-double miał na koncie Chris Wright (16 punktów, 10 asyst), bliski tego osiągnięcia był również Aaron Cel (19 punktów, 8 zbiórek), a nieocenioną robotę wykonał Damian Kulig, który mecz zakończył z dorobkiem 14 punktów i 7 zbiórek.

Goście ze Strasbourga przypominali raczej w tym spotkaniu ekipę z ligi francuskiej, w której mają bilans 1-4, a nie z pierwszego meczu, który rozegrali w Lidze Mistrzów i który dość pewnie wygrali. Ich skuteczność z dystansu była niezwykle kiepska i to był główny gwóźdź do trumny. Polski Cukier wykorzystał to jednak dopiero w drugiej połowie, w której sukcesywnie zaczął powiększać swoją przewagę.

Drużyna z Torunia wyszła na ten mecz niezwykle skupiona i skuteczna w ataku oraz obronie. Głównie za sprawą Chrisa Wrighta gospodarzom udało się uzyskać prowadzenie 10-0. W pewnym momencie pierwszej kwarty ekipa Sebastiana Machowskiego trafiała nawet rewelacyjne 71 proc. rzutów za dwa punkty, jednak właśnie wtedy w szeregach gości uaktywnił się Ali Traore, który karcił zespół z Torunia z półdystansu i zatrzymywał akcje naszych wysokich pod koszem. W efekcie, pierwsza kwarta kończyła się na styku, a Polski Cukier prowadził po niej tylko 20-18.

To, co bolało to mnóstwo niewykorzystanych sytuacji na odskoczenie z wynikiem kiepsko dysponowanym rywalom z Francji. Ekipa SIG Strasbourg od początku spotkania fatalnie spisywała się w ataku pozycyjnym, ich rzuty były sygnalizowane, ale nie przekładało się to na przewagę "Twardych Pierników". Dopiero na dwie minuty przed końcem pierwszej połowy udało się odskoczyć na siedem "oczek" (39-32), ale wtedy na parkiet wrócił Ali Traore i znów zaczął robić różnicę na korzyść gości, którzy kończyli drugą kwartę przegrywając tylko jednym punktem (41-40). Grę Torunian prowadził duet Chris Wright - Keith Hornsby - w pierwszej połowie zdobyli oni kolejno 12 oraz 10 punktów. Swoje dołożył też Aaron Cel, który po 20 minutach miał 8 punktów i 6 zbiórek.

W trzeciej kwarcie oba zespoły zaczęły w końcu celnie trafiać z dystansu, a prawdziwy pojedynek strzelecki urządzili sobie Keith Hornsby oraz Travis Trice do spółki z Gabem Yorkiem. Torunianie wykorzystywali dobrą dyspozycję Damiana Kuliga, a skutecznie pod kosz wchodził Wright i w pewnym momencie polski zespół prowadził już nawet 11 punktami. Końcówki kwart w tym meczu były jednak przekleństwem gospodarzy, bowiem SIG zdołał odrobić większość strat (67-63).

Na całe szczęście Polski Cukier Toruń rewelacyjnie wszedł w ostatnią ćwiartkę pojedynku i znów wyraźnie odskoczył rywalom z Francji. Po dwóch celnych "trójkach" Hornsby'ego oraz Cela gospodarze prowadzili 76-63. Na akcję 3+1 ekipy ze Strasbourga ponownie w ten sam sposób, co kilka chwil wcześniej odpowiedział duet Hornsby - Cel i Torunianie mieli bardzo korzystny dla siebie wynik 84-67. Goście, w momencie kiedy mieli do swoich rywali stratę w wysokości aż 20 punktów wyraźnie przygaśli i nie odzyskali już animuszu, aby znów zakończyć mocno kwartę i cały mecz.

Dla Polskiego Cukru to pierwsza wygrana w Lidze Mistrzów i po porażce z BAXI Manresą legitymują się w tym momencie bilansem 1-1. Kolejny mecz w BCL Torunianie rozegrają 29 października o godzinie 20:30 we własnej hali z zespołem UNET Holon.

Polski Cukier Toruń - SIG Strasbourg 97:81 (20:18, 21:22, 26:23, 30:18)

Polski Cukier Toruń: Keith Hornsby 28, Aaron Cel 19, Chris Wright 16, Damian Kulig 14, Bartosz Diduszko 6, Jakub Schenk 5, Alade Aminu 4, Kyle Weaver 3, Mikołaj Ratajczak 2, Aleksander Perka

SIG Strasbourg: Gabe York 17, Ali Traore 16, Travis Trice 14, Quentin Serron 12, Boris Dallo 9, Damien Inglis 8, Thomas Scrubb, Ludovic Beyhurst, Jerai Grant

Basketball Champions League, grupa A (2019/2020)