EBLK. VBW Arka Gdynia nie do zatrzymania, kolejna kompromitacja Energi Toruń

VBW Arka Gdynia pewnie kontynuuje swój marsz w kierunku obrony mistrzowskiego tytułu. Kolejny dramatyczny występ zaliczyła z kolei toruńska Energa, która tym razem przegrała różnicą "tylko" 71 punktów.

Krzysztof Kaczmarczyk
Laura Miskiniene PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Laura Miskiniene
Mistrzynie Polski wygrały siódmy mecz w tym sezonie - łącznie z poprzednimi rozgrywkami to już 28. triumf z rzędu! VBW Arka to prawdziwa maszyna do wygrywania.

Rywalki z Poznania trzymały się dzielnie, ale tylko przez trzy kwarty - ostatnia to już totalna dominacja podopiecznych Gundarsa Vetry, a kapitalną partię rozgrywała Amalia Rembiszewska, która zakończyła mecz z 28 punktami (11/12 z gry w tym 6/7 z dystansu).

Gdynianki otarły się o "setkę", trafiły 13 rzutów z dystansu i zdominowały walkę na tablicach (46:29 w zbiórkach), gdzie tradycyjnie dominowała już Laura Miskiniene.

Na pierwszą wygraną w Energa Basket Lidze Kobiet poczekać muszą z kolei młodsze koleżanki mistrzyń - GTK Arka nieźle zaczęła mecz w Gorzowie Wielkopolskim wygrywając pierwszą kwartę, ale po końcowym gwizdku to faworyzowane gospodynie mogły cieszyć się z triumfu 93:66.

Decydująca okazała się kwarta numer trzy, w której podopieczne Dariusza Maciejewskiego wygrały aż 30:9. Mocniejsza defensywa gorzowianek robiła różnicę, dobrze wyglądało też dzielenie się piłką - w efekcie zaliczyły aż 30 asyst. Brylowała w tym elemencie Kathleen Doyle, która rozdała ich 10.

Inną drużyną bez wygranej w sezonie jest Energa Toruń. Tym razem Energa dostała łomot w Sosnowcu, gdzie beniaminek, ekipa CTL Zagłębia, pokonała ją różnicą aż 71 punktów! To kolejna porażka nie zawodniczek, ale ludzi zarządzających klubem.

Zagłębie z kolei zaliczyło sobie sparing, a Adam Kubaszczyk mógł sprawdzić powracającą po urazie Tori Jarosz oraz pozyskaną niedawno Oumou Toure. Pierwsza w 17 minut zaliczyła double-double, druga w 15 minut miała 11 "oczek".

Wyniki:

VBW Arka Gdynia - Enea AZS Poznań 99:62 (28:16, 24:22, 20:16, 27:8)

Arka: Rembiszewska 28, Spanou 16, Kunek 13, Miskiniene 12 (10 zb), Slamova 8, Kastanek 5, Balintova 5, Szymkiewicz 3, Morawiec 3, Greinacher 3, Podgórna 3.

AZS: Popović 17, Davis 12, Marciniak 11, Brown 10, Adamowicz 4, Parzeńska 4, Piechowiak 3, Nowicka 1, Jarecka 0.

CTL Zagłębie Sosnowiec - Energa Toruń 106:35 (32:10, 26:7, 26:6, 22:12)

Zagłębie: January 18, Jarosz 18 (12 zb), Wallace 17, Toure 11, Vucković 8, Jasiulewicz 8, Czyżewska 8, Stasiuk 7, Wojtala 5, Jasnowska 2, Rutkowska 2, Wojtylas 2.

Energa: Podkańska 14, Pszczolarska 8 (10 zb), Ziętara 7, Brzezińska 3, Wiewiórska 2, Cieminska 1, Jarzynowska 0.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski - GTK Arka Gdynia 93:66 (17:19, 29:21, 30:9, 17:17)

PSI Enea: Gustafson 19, Green 17, Hristova 17, Szott-Hejmej 15, Kaczmarczyk 12, Doyle 5 (10 as), Kobylińska 5, Matkowska 3, Kuczyńska 0, Dźwigalska 0, Śmiałek 0, Owczarzak 0.

Arka: Marcinkowska 16, Bazan 14, Rudzka 11, Niemojewska 10, Żytkowska 6, Szmyrka 6, Homza 3.