EBL. Enea Zastal się nie zatrzymuje. Profesor Iffe Lundberg i festiwal błędów Polskiego Cukru

Enea Zastal BC Zielona Góra pokonał Polski Cukier Toruń 94:82 w pierwszym meczu 22. kolejki Energa Basket Ligi. Kapitalne zawody rozegrał Iffe Lundberg - Duńczyk po raz kolejny był prawdziwą ostoją mistrzów Polski.

Krzysztof Kaczmarczyk
Geoffrey Groselle i Damian Kulig PAP / Lech Muszyński / Na zdjęciu: Geoffrey Groselle i Damian Kulig
25 punktów, 11 asyst, 6 zbiórek i 4 przechwyty - to linijka statystyczna Iffe Lundberga, który kolejny raz pociągnął zielonogórską maszynę do sukcesu w Energa Basket Lidze.

"Twarde Pierniki" długo trzymały się dzielnie na terenie mistrza Polski, ale finalnie tego meczu wygrać nie mogły. Dlaczego? Przez festiwal strat, których w hali CRS popełnili aż 27! Dodatkowo zabrakło punktów liderów. Duet Aaron Cel - Damian Kulig zaliczył łącznie zaledwie 3 "oczka" wykorzystując 1 z 11 rzutów z gry.

Torunianie dobrze weszli w mecz - w pierwszej kwarcie wykorzystali 4 z 5 prób z dystansu i prowadzili. "Trójki" zresztą były najmocniejszą bronią gości w Zielonej Górze - trafili 11 rzutów na 44-procentowej skuteczności.

Podopieczni Jarosława Zawadki na prowadzeniu utrzymywali się do połowy trzeciej kwarty - wtedy gospodarze odpalili trzy "trójki" z rzędu i po trafieniu Krisa Richarda było 65:58. Polski Cukier nie pozostawał jednak dłużny. Odpowiedział dokładnie taką samą serią, dzięki czemu szybko odrobił straty.

- Co mecz notujemy przestój, który kosztuje nas zwycięstwo - mówił niedawno Zawadka. I sytuacja kolejny raz się powtórzyła. Na starcie czwartej kwarty jego zespół prowadził 71:70 - szybko dwie proste straty popełnił Keyshawn Woods, a gospodarze zaliczyli serię 10:0 i do końca w miarę spokojnie kontrolowali wynik.

28 - tyle punktów po stratach Polskiego Cukru zdobyli koszykarze Zastalu. Dodatkowo trafili aż 14 rzutów zza łuku i mieli pięciu zawodników z dwucyfrową zdobyczą punktową. Zielonogórzanie wygrali 18 z 20 dotychczas rozegranych meczów i są zdecydowanym liderem rozgrywek.

Polski Cukier przegrał 11 mecz na wyjeździe. Torunianie nie potrafią przełamać się w delegacjach - bez tego awans do fazy play-off będzie niemożliwy do uzyskania. W Zielonej Górze najlepszy mecz na poziomie ekstraklasy rozegrał Michał Samsonowicz - autor 15 "oczek" i trzech trafień dystansowych.

Enea Zastal BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń 94:82 (22:26, 22:24, 26:21, 24:11)

Zastal: Iffe Lundberg 25 (11 as), Rolands Freimanis 16, Geoffrey Groselle 14, Janis Berzins 13, Marcel Ponitka 10, Kris Richard 3, Filip Put 3, Łukasz Koszarek 3.

Polski Cukier: Donovan Jackson 22, Michał Samsonowicz 15, Obie Trotter 14, Carlton Bragg 12, Bartosz Diduszko 8, Keyshawn Woods 8, Aaron Cel 2, Damian Kulig 1, Aleksander Perka 0.