Dwie demolki we Wrocławiu. PGE Turów zaskoczył Rawlplug Sokół

Dziki Warszawa miały być groźniejsze niż w poprzednim sezonie, ale w dwóch meczach tego nie pokazały. Wysokie zwycięstwa odniosły między innymi WKK oraz TBS Śląsk II Wrocław.

Patryk Neumann
Tomasz Ochońko WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Tomasz Ochońko
Miało być ciekawie, ale podobnie jak w większości sobotnich spotkań, zabrakło emocji. WKK Wrocław rozbił Dziki Warszawa aż 88:56 i był to mecz bez żadnej historii. Dziki zaczęły sezon od dwóch porażek, a WKK od dwóch zwycięstw. Dla gospodarzy 19 punktów zdobył Tomasz Prostak a 18 "oczek" i pięć asyst uzyskał Tomasz Ochońko. Nick Madray zgarnął drugie double-double - po 12 punktów i zbiórek.

TBS Śląsk II Wrocław odniósł drugie wysokie zwycięstwo. W meczu, który rozpoczął się w południe pokonał Deckę Pelplin 87:62. Goście byli już w sporych opałach na przełomie pierwszej i drugiej kwarty. Przez prawie osiem minut nie zdobyli punktu i stracili 14 "oczek" z rzędu. Na początku trzeciej kwarty doprowadzili nawet do remisu 36:36, jednak później lider Suzuki I ligi ponownie z łatwością odjechał.

Decka popełniła 21 strat przy 14 przeciwnika i wykorzystała tylko 9/18 rzutów wolnych. Jedynym wyróżniającym się koszykarzem gości był Mariusz Konopatzki - 26 punktów (9/18 z gry), 11 zbiórek i cztery przechwyty. Popełnił jednak również pięć strat. Dla TBS Śląska 21 punktów zdobył Sebastian Bożenko, a double-double skompletował Szymon Tomczak - 19 "oczek" (7/8 z gry) i 12 zbiórek.

Kolejnego niechlubnego rekordu uniknął PGE Turów Zgorzelec. Przegrał u siebie z Rawlplug Sokołem Łańcut 77:101, ale i tak było zdecydowanie lepiej niż na inaugurację we Wrocławiu. Gospodarze zaczęli od sensacyjnego prowadzenia 18:13. Pierwszą kwartę zremisowali 24:24, ale losy meczu rozstrzygnęły się w dwóch kolejnych odsłonach. Na początku czwartej kwarty goście mieli 32 punkty przewagi. Ta część skończyła się minimalnym zwycięstwem PGE Turowa.

W Rawlplug Sokole nie zagrał Marcin Nowakowski. Filip Struski zdobył 22 punkty (5/7 za trzy) i miał 14 zbiórek. Bezbłędny był Mateusz Bręk - 17 "oczek" (8/8 z gry). Dla PGE Turowa 25 punktów rzucił Cezary Fudziak (11/14 za dwa). W porównaniu z pierwszym meczem znaczącymi wzmocnieniami byli Bartosz Bochno i Stanisław Heliński. Obaj trafili po cztery "trójki".

Po dwóch kolejkach pozostało sześć niepokonanych drużyn, a w tym gronie znalazła się także Weegree AZS Politechnika Opolska. Goście wygrali w Łowiczu 95:77. Księżak tylko w drugiej kwarcie zbliżył się do przeciwnika, ale później tracił do niego nawet 28 punktów. Różnicę zrobiły rzuty z dystansu - 14/31 przy 3/14 gospodarzy. Dla Akademików 27 punktów (10/12 z gry) i 10 zbiórek uzyskał Patryk Wilk. W Księżaku 22 punkty zdobył Mateusz Fatz.

GKS Tychy również wygrał swój drugi mecz, ale musiał się bardziej napracować. Gospodarze na nieco ponad pięć minut przed końcem starcia z Żakiem Koszalin prowadzili 75:61. Beniaminek niemal ich dogonił i przegrał tylko 84:85. Goście mieli szansę na dogrywkę, ale drugi rzut wolny spudłował Wiktor Sewioł i tego punktu zabrakło. Piotr Wieloch dla GKS-u zdobył 22 punkty i rozdał sześć asyst. Po drugiej stronie 23 punkty rzucił Jakub Dłoniak, a Darrell Harris miał 17 "oczek" i 16 zbiórek!

Górnik Trans.eu Wałbrzych wygrał z Kotwicą Kołobrzeg 88:77. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 6:0, ale pierwsza połowa była nieudana w ich wykonaniu i po 20 minutach przegrywali 27:31. Trzecią kwartę wygrali jednak aż 33:19 i to był przełomowy moment. Rekordowo było nawet 73:52, ale goście zbliżyli się jeszcze na siedem "oczek".

Obie drużyny trafiły po 11 "trójek" (po osiem w drugiej połowie). Jan Malesa zdobył dla Górnika Trans.eu 19 punktów oraz pięć zbiórek. Marcin Dymała miał 16 "oczek", siedem zbiórek oraz pięć asyst. Gospodarze poradzili sobie bez kontuzjowanego Damiana Cechniaka. W Kotwicy double-double skompletował Damian Pieloch - 15 punktów i 10 zbiórek, a blisko był Mikołaj Kurpisz - 17 punktów i dziewięć zbiórek.

W ostatnim sobotnim meczu Miasto Szkła Krosno wygrało 79:70 ze Zniczem Basket Pruszków. Pierwsza połowa była wyrównana, ale po zmianie stron gospodarze odskoczyli nawet na 71:58. Pruszkowianie zbliżyli się jeszcze na 70:74 jednak to wszystko, na co było ich stać.

Krośnianie trafili 12/29 prób z dystansu, a 18 punktów i 11 zbiórek uzyskał dla nich Julian Jasiński. Santiago Vaulet dołożył 16 "oczek" (6/18 z gry) i sześć zbiórek. Indywidualnie lepsi byli liderzy gości. Łukasz Bodych miał 24 punkty (10/14), 13 zbiórek, ale również sześć strat. Adrian Suliński zdobył natomiast 22 punkty (6/10 za trzy).

Wyniki sobotnich spotkań 2. kolejki Suzuki I ligi:

TBS Śląsk II Wrocław - Decka Pelplin 87:62 (17:9, 19:22, 29:15, 22:16)

TBS Śląsk II: Bożenko 21, Tomczak 19, Sitnik 13, Gordon 9, Zagórski 7, Leńczuk 5, Strzępek 5, Walski 4, Wójcik 4.

Decka: Konopatzki 26, Pajkert 9, Janiak 7, Szczepanik 5, Leśniczak 4, Michałek 4, Pułkotycki 4, Kulis 2, Sączewski 1, Shcherbatiuk 0, Wąsowicz 0.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Kotwica Kołobrzeg 88:77 (19:21, 8:10, 33:19, 28:27)

Górnik Trans.eu: Malesa 19, Dymała 16, Jakóbczyk 15, Kruszczyński 14, Pabian 11, Durski 6, Ratajczak 5, Pawlak 2, Jeziorowski 0, Zywert 0.

Kotwica: Kurpisz 17, Nelson 15, Pieloch 15, Śmigielski 14, Jakubiak 7, Wieczorek 6, Długosz 3, Itrich 0, Wyszkowski 0.

WKK Wrocław - Dziki Warszawa 88:56 (21:15, 19:11, 29:13, 19:17)

WKK: Prostak 19, Ochońko 18, Madray 12, Wilczek 12, Chrabota 10, Patoka 7, Koelner 6, Matusiak 2, Wątroba 2, Kubiak 0.

Dziki: Szwed 13, Grochowski 12, Majewski 9, Kuźkow 7, Wieluński 5, Nowakowski 3, Piliszczuk 3, Janik 2, Kopycki 2, Grot 0.

KS Księżak Łowicz - Weegree AZS Politechnika Opolska 77:95 (17:26, 24:16, 15:31, 21:22)

Księżak: Fatz 22, Robak 12, Motel 11, Kobus 10, Dawdo 9, Świderski 7, Stanios 6, Bogus 0, Dylik 0, Kramarz 0.

Weegree AZS Politechnika: Wilk 27, Rutkowski 17, Skiba 12, Kaczmarzyk 11, Jodłowski 10, Kiwilsza 10, Lewiński 5, Kobel 2, Kapuściński 1, Krefft 0, Salkiewicz 0, Piszczatowski 0.

PGE Turów Zgorzelec - Rawlplug Sokół Łańcut 77:101 (24:24, 11:25, 22:33, 20:19)

PGE Turów: Fudziak 25, Bochno 21, Heliński 15, Stępień 12, Maciejak 4, Morawski 0, Wojtuś 0.

Rawlplug Sokół: Struski 22, Bręk 17, Czerwonka 14, Szczypiński 13, Pisarczyk 11, Wrona 10, Lis 6, Barciński 4, Kulikowski 4.

GKS Tychy - MKKS Żak Koszalin 85:84 (23:22, 18:17, 27:16, 17:29)

GKS: Wieloch 22, Stankowski 12, Tyszka 12, Koperski 11, Trubacz 10, Diduszko 7, Krajewski 6, Mąkowski 5, Chodukiewicz 0, Nowak 0.

Żak: Dłoniak 23, Harris 17, Zarzeczny 15, Koziorowicz 14, Tomaszewski 7, Sewioł 4, Czyż 3, Szewczyk 1, Czubak 0, Naczlenis 0.

Miasto Szkła Krosno - Znicz Basket Pruszków 79:70 (15:17, 24:22, 19:13, 21:18)

Miasto Szkła: Jasiński 18, Vaulet 16, Ciesielski 10, Oczkowicz 10, Sobiech 6, Rompa 5, Śpica 5, Dawdo 3, Krzywdziński 3, Zaguła 3.

Znicz Basket: Bodych 24, Suliński 22, Adamczyk 10, Walczak 7, Uberna 5, Tokarski 2, Czosnowski 0, Sowa 0.