Jak oni to zrobili? PLK nadal ma jedną drużynę bez porażki

Rywalizacja tych dwóch drużyn od lat wzbudza wielkie emocje. Tym razem z wygranej po niesamowitym powrocie cieszyć mógł się Anwil Włocławek, który pokonał we Wrocławiu Śląsk 80:74.

Krzysztof Kaczmarczyk
koszykarze Anwilu Włocławek Materiały prasowe / Andrzej Romański / Energa Basket Liga / Na zdjęciu: koszykarze Anwilu Włocławek
"Święta wojna" we Wrocławiu dla Anwilu Włocławek po niesamowitym zwrocie akcji. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza byli niemal liczeni, ale wstali z kolan, otrzepali się i sami wyprowadzili serię zabójczych ciosów.

Pierwsza połowa należała do Śląska, który grał koncertowo. Nie przeszkadzał fakt, że zagrać z różnych przyczyn nie mogli Jakub Karolak, Ivan Ramljak czy Justin Bibbs (ten ostatni nie wróci już do końca sezonu).

Podopieczni Petara Mijovicia grali jak z nut, w pełni dyktowali warunki na parkiecie. Rywale zostali w pełni zdominowani. Nie mieli sposobu na Cyrila Langevina (10 punktów i 9 zbiórek do przerwy) i Kodi Justice'a. Gospodarze prowadzili rekordowo 41:24.

I jeszcze na początku czwartej kwarty Śląskowi zostało 11 "oczek" przewagi. Wtedy jednak mecz przejęli włocławianie. Raz, że zdecydowanie poprawili swoją defensywę. Dwa, że w końcu wstrzelił się lider Jonah Mathews.

Lider Anwilu zdobył w tej części 12 punktów, a dzięki serii 17:2 "Rottweilery" wyszły na prowadzenie 72:64. Śląsk szalonymi "trójkami" poderwał jeszcze Łukasz Kolenda, ale to włocławianie zadali decydujący cios. Zrobił to rzutem zza łuku Kyndall Dykes, który do tej pory miał... 2/10 z gry.

Matthews finalnie zdobył 17 "oczek", z czego 15 po zmianie stron. Na finiszu ważne punkty zdobywał też James Bell. Anwil rozegrał w tym sezonie pięć spotkań i wszystkie wygrał. Na fotelu lidera Energa Basket Liga rozsiadł się bardzo wygodnie.

Śląsk dla odmiany w samej końcówce nie wykorzystał kilku otwartych rzutów. Być może we znaki wdało się zmęczenie (Kolenda np. spędził na parkiecie pełne 40 minut). Wrocławianie popełnili też 15 strat, co przy zaledwie dziewięciu rywali też miało znaczenie.

WKS Śląsk Wrocław - Anwil Włocławek 74:80 (20:13, 24:16, 12:18, 18:33)

Śląsk: Kodi Justice 17, Kerem Kanter 15, Cyril Langevine 12 (11 zb), Łukasz Kolenda 12, Aleksander Dziewa 9, Strahinja Jovanović 6, Aleksander Leńczuk 3, Kacper Gordon 0, Michał Gabiński 0.

Anwil: Luke Petrasek 17, Jonah Matthews 17, James Bell 15, Kavell Bigby-Williams 11, Kyndall Dykes 8, Kamil Łączyński 8, Sebastian Kowalczyk 2, Maciej Bojanowski 2, Alex Olesiński 0.