Brawo! Koszykarki VBW Arki Gdynia walczyły o ten sukces niemal od dwóch lat

Koniec czekania! Koszykarki VBW Arki Gdynia w końcu wygrały mecz w Eurolidze. W środowy wieczór mistrzynie Polski ograły we własnej hali włoską Familę Schio 71:67.

Krzysztof Kaczmarczyk
Ana-Marija Begić WP SportoweFakty / Dawid Lis / Na zdjęciu: Ana-Marija Begić
Prawie dwa lata - tyle mistrzynie Polski czekały na wygraną w Eurolidze. Po raz ostatni w tych rozgrywkach z triumfu cieszyć mogły się 5 grudnia 2019 roku, kiedy to na wyjeździe pokonały francuskie Lyon Asvel Feminin.

W środowym meczu z Famila Schio długo żadna z drużyn nie była w stanie przechylić szali na swoją korzyść.

Kluczowy był zryw gdynianek w czwartej kwarcie. Od stanu 59:60 podopieczne Gundarsa Vetry zaliczyły serię 11:0. "Otworzyła" się Megan Gustafson, a niesamowicie istotną "trójkę" trafiła Alice Kunek.

Niestety przytrafił się też przestój, który rywalki próbowały wykorzystać. Minutę przed końcem rzut na remis miała Giorgia Sottana, ale jej próba z dystansu nie doszła celu. Potem spudłowała też Sandrine Gruda.

VBW Arka nie mogła już tej szansy wypuścić z rąk. Kunek 7 sekund przed końcem przy stanie 70:67 stanęła na linii rzutów wolnych, a wykorzystując jedną z prób zapewniła gdyniankom arcyważny triumf.

Najskuteczniejszą koszykarką VBW Arki była Morgan Bertsch (18 punktów). 16 "oczek", 7 asyst i 6 zbiórek uzbierała Kunek, a Gustafson finalnie skompletowała double-double.

VBW Arka Gdynia - Famila Schio 71:67 (22:22, 11:19, 24:16, 14:10)

Arka: Morgan Bertsch 18, Alice Kunek 16, Megan Gustafson 10 (10 zb), Klara Lundquist 8, Ana-Marija Begić 8, Romane Bernies 6, Marissa Kastanek 5.

Famila: Sandrine Gruda 14, Giorgia Sottana 13, Kim Mestadgh 12, Francesca Dotto 8, Jasmine Keys 8, Olbis Andre 7, Kitija Laksa 5, Martina Crippa 0, Charli Collier 0.