Mocny finisz Górnika Trans.eu. Drugi faworyt również wygrał

Od -11 do +11. Tak rywalizację o finał Suzuki I ligi zaczęli koszykarze Górnika Trans.eu Wałbrzych. Po znakomitej czwartej kwarcie wygrali z Sensation Kotwicą Kołobrzeg 80:69. W drugiej parze również na prowadzeniu wyżej notowany gospodarz.

Patryk Neumann
Rawlplug Sokół Łańcut WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Rawlplug Sokół Łańcut
Rywalizację w półfinale Suzuki I ligi rozpoczęła czołowa czwórka rundy zasadniczej, która w ćwierćfinałach miała problemy, ale uporała się z niżej notowanymi przeciwnikami. Na otwarcie kolejnej rundy było podobnie. W końcówce pierwszej kwarty Górnik Trans.eu przegrywał z Sensation Kotwicą 17:28. Goście imponowali skutecznością (11/14 w rzutach z gry w tym 8/9 za dwa punkty).

Od tego momentu przestrzelili dziewięć kolejnych prób. Ich niemoc przerwał "trójką" Remon Nelson, a w pierwszej połowie koszykarze z Wałbrzycha nie wykorzystali słabszego fragmentu rywala (36:44). Po przerwie jednak poszli po swoje. W trzeciej kwarcie odrobili straty, a w decydującej części wypracowali znaczącą przewagę. Co ciekawe, wynik został ustalony 2,5 minuty przed końcem meczu.

Najbardziej Górnik Trans.eu dominował w zbiórkach (47:36). Indywidualnie najlepszy w tym elemencie był koszykarz gości. Mikołaj Kurpisz do 12 punktów dołożył 14 zbiórek. Remon Nelson miał 14 "oczek" i siedem asyst, ale trafił tylko 4/14 prób z gry. Piotr Śmigielski miał 17 punktów (8/17), po pięć asyst i strat. Po drugiej stronie 15 "oczek" (5/6) uzyskał Krzysztof Jakóbczyk.

Niespodziewanie jeszcze bardziej zacięta okazała się rywalizacja pierwszej z czwartą drużyną rundy zasadniczej. Rawlplug Sokół Łańcut wygrał z Weegree AZS Politechniką Opolską 67:63. Do połowy trzeciej kwarty (38:38) mecz był wyrównany. Później wydawało się, że pokaźną przewagę zbudowali gospodarze. Zdobyli siedem punktów z rzędu, a w czwartej kwarcie prowadzili nawet 57:45.

To niczego im nie gwarantowało, bo Weegree AZS Politechnika dwie minuty przed końcem doprowadziła do remisu 61:61. Decydujące punkty zdobyli dla gospodarzy Mateusz Szczypiński i Marcin Nowakowski, a rezultat rzutem wolnym ustalił Filip Struski. Łańcucianie trafili tylko 38, a ich rywale 31 proc. prób z gry.

Indywidualnie wielkich zdobyczy nie było, ale dwóch koszykarzy Rawlplug Sokoła osiągnęło double-double. Przemysław Wrona miał 16 punktów, 10 zbiórek i aż pięć bloków. Filip Struski dołożył po 10 "oczek" i zbiórek oraz trzy bloki.

Wyniki 1. meczów półfinałowych Suzuki I ligi (do trzech zwycięstw):

Rawlplug Sokół Łańcut - Weegree AZS Politechnika Opolska 67:63 (19:18, 13:15, 20:10, 15:20)

Rawlplug Sokół: Wrona 16, Szczypiński 13, Struski 10, Bręk 8, Załucki 7, Nowakowski 6, Pisarczyk 5, Lis 2, Czerwonka 0.

Weegree AZS Politechnika: Kaczmarzyk 14, Rutkowski 14, Jodłowski 10, Kobel 10, Kiwilsza 7, Krefft 4, Wilk 4, Kapuściński 0, Piszczatowski 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Rawlplug Sokoła

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Sensation Kotwica Kołobrzeg 80:69 (19:28, 17:16, 20:13, 24:12)

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 15, Dymała 13, Pabian 11, Cechniak 10, Malesa 8, Niedźwiedzki 8, Ratajczak 7, Zywert 6, Durski 2, Kruszczyński 0.

Sensation Kotwica: Śmigielski 17, Nelson 14, Kurpisz 12, Pieloch 10, Długosz 7, Kowalenko 5, Itrich 4, Jakubiak 0, Kutta 0, Wieczorek 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Górnika Trans.eu