Od dyskotek po 17 tysięcy widzów w Kraków Arenie. Na czym polega fenomen MMA?

Waldemar Ossowski
Waldemar Ossowski
Sukces KSW niepowtarzalny Na sukcesie KSW swoją potęgę chciały zbudować nowe organizacje w Polsce. Nieco inny sposób na galę zaprezentowało MMA Attack, które zakontraktowało Roberta Burneikę. Co prawda trzy imprezy zostały wyprodukowane z dużym rozmachem, ale później okazało się, że środowisko w Polsce do łatwych nie należy. Dariusz Cholewa musiał dokładać do swoich imprez, a czysto sportowe walki (poza pojedynkami Burneiki) nie do końca sprzedały się w Polsce. Małe "polskie UFC" upadło. Konkurencję KSW w 2014 roku chciała zrobi także organizacja Professional MMA Challenge. Im także się nie udało, choć podobnie jak MMA Attack mieli wsparcie ze strony telewizji Polsat. Obecnie istnieje dużo małych organizacji, a na numer 2 w Polsce wyrasta Fight Exclusive Night, federacja która łączy walki w MMA i w K-1 i trzeba przyznać, że jest to pomysł unikatowy.

W samej federacji KSW początki nie należały do najłatwiejszych. Zawodnicy za pierwsze edycje gal otrzymywali małe pieniądze, bądź wynagrodzeniem były karnety czy bony do wykorzystania w równych firmach. - Prawda, pieniędzy wtedy nie było - przyznaje Antoni Chmielewski, zwycięzca pierwszych turniejowych gal KSW. Od lutego 2004 roku do grudnia 2014 roku polskiej federacji udało zorganizować się 35 gal. - Po pięciu latach można było już zacząć zarabiać, ale nie na tyle, żeby się utrzymać. Ja do tej pory pracuje, żeby było na rachunki. Weteran KSW i pionier MMA w Polsce zapytany o wynagrodzenie za walkę z Mattem Horwichem (gala KSW 19, maj 2012 rok) przyznał: - Nie mogę podać kwot za walkę, gdyż mam taki zapis w kontrakcie. Mogę powiedzieć jedynie, że od sponsorów była to kwota około 20 tysięcy złotych.

2015 rok KSW zaczęło od gali w Poznaniu. Po raz pierwszy największa polska organizacja MMA gościła w stolicy Wielkopolski. W walce wieczoru wieczoru zaprezentował się Borys Mańkowski, kreowany na nową gwiazdę wszechstylowej walki wręcz. Co ciekawe, to nie główny pojedynek, a starcie Karoliny Kowalkiewicz z Kalindrą Farią przyciągnęło najwięcej ludzi przed telewizory. Walkę kobiet obejrzało około 3 miliony widzów. Konfrontacja Sztuk Walki z każdą galą wyznacza sobie nowe cele, stąd też wraz z poznańską galą powiększył się zasięg transmisji do innych krajów. Wydarzenie było pokazywane do ponad 25 krajów. Kolejna gala duetu Kawulski i Lewandowski odbędzie się 23 maja w Ergo Arenie.
- Po pięciu latach można było już zacząć zarabiać- mówi Antoni Chmielewski, weteran KSW - Po pięciu latach można było już zacząć zarabiać- mówi Antoni Chmielewski, weteran KSW
Sport "zwierzęcy? Zmiana postrzegania MMA na przełomie dekady

MMA przeszło w Polsce trudną drogę. Na początku mieszane sztuki walki postrzegano tylko przez pryzmat brutalności i kompletnego braku zasad, wbrew temu, że owe przecież w walkach istniały, a nad bezpieczeństwem zawodników czuwał sędzia i lekarze. Większość społeczeństwa uważała, że walki w klatce uchodzą za "zezwierzęcenie" się ludzi. Z czasem jednak zaczęto mocnej wgłębiać się w temat MMA, poznawać charyzmatycznych i często inteligentnych zawodników, by wreszcie stać się ich fanami. Teraz jednak telewizja otworzyła się na MMA, gale są transmitowane w czasie największej oglądalności i nie trzeba oznaczać je czerwonym kwadratem w kółeczku. Zawodnicy i zawodniczki coraz częściej są spotykani jako goście we wszelkiego rodzaju programach telewizyjnych, co pokazuje przykład Mameda Chalidowa, Karoliny Kowalkiewicz czy Michała Materli.

Ekspansja KSW i inwazja potęg do Polski

- W MMA na wszystkich płaszczyznach mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem: szybki i daleko idący wzrost czołówki, z jednoczesnym umasowieniem na mocno przeciętnym poziomie. Dotyczy to tak poziomu zawodników, klubów, jak i organizowanych gal - powiedział w rozmowie ze SportoweFakty.pl Paweł Ziółkowski, jeden z prekursorów MMA w Polsce. Wypada chyba zgodzić się ze słowami wybitnego trenera. Z roku na rok jest coraz lepiej. Obecnie aż ósemka Polaków walczy w UFC, czyli najlepszej lidze świata. KSW rozwija swoje dywizje wagowe i kreuje nowe gwiazdy. Co najważniejsze - Polska to cel docelowy również zagranicznych organizacji. W Płocku pierwszą galę zorganizowało już Absolute Championship Berkut, a przecież w kwietniu w Kraków Arenie zadebiutuje także UFC. Sama federacja KSW także ma ambitne plany. Ten rok ma stać pod znakiem pierwszej gali w Wielkiej Brytanii. 31 października to dzień, w którym Konfrontacja Sztuk Walki zorganizuje pierwszą imprezę w londyńskiej Wembley Arenie.

Obecnie powstaje coraz więcej klubów MMA w Polsce. Zmieniło się też pojmowanie mieszanych sztuk walki jako sportu. Sukcesy Błachowicza, Jędrzejczyk czy Helda są pokazywane w telewizji, opisywane w gazetach i najważniejszych portalach internetowych. Zawodnicy MMA stają się najpopularniejszymi sportowcami w swoich województwach. Boks choć nadal jest o wiele bogatszy, to zaczyna tracić i kibiców i inwestorów. Szczególnie w Polsce jest to zauważalne, a determinuje to brak sukcesów polskich pięściarzy. Mieszane sztuki walki z pewnością można nazwać już sportem XXI wieku, a przecież w Polsce ten odłam sportów walki funkcjonuje nieco ponad 10 lat.

Waldemar Ossowski

Obserwuj @PolskieMMA 

Czy MMA może stać się w Polsce jedną z pięciu czołowych dyscyplin sportowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×