IO kobiet: Kubanki za mocne dla Polek (relacja)

Pierwszy mecz na jakimkolwiek turnieju jest bardzo ważny - może dać sporo luzu i pewności siebie, jak i spowodować fatalny nastrój w ekipie. Niestety dla naszej reprezentacji, Kuba okazała się za mocnym zespołem, a głównymi powodami porażki Polek był fantastyczny atak i atomowy serwis rywalek.

Mateusz Ciesielski

Nasze dziewczyny nie miały mocnego otwarcia inaugurującej potyczki z Kubankami – po pierwszych trzech akcjach przegrywały już 0:3. Szybko jednak zdołały pozbierać się i uruchomić dodatkowe pokłady energii. Na efekty nie trzeba było długo czekać – na pierwszej technicznej Polki prowadziły 8:4. Po minucie odpoczynku Polki utrzymywały bezpieczny dystans 3 punktów -12:9, 13:10, 14:11. Zespoły zdobywały punkty naprzemiennie, ale do czasu. Tuż przed drugą przerwą techniczną za sprawą dwóch zagrań Skowrońskiej (zbicia piłki przechodzącej i bloku na Calderon) Polki powiększyły różnicę do 5 punktów -17:12. Ekipa Perdomo Estrelli nie zamierzała jednak tanio sprzedawać swojej skóry i ruszyła do ataku. Na boisku szalały Yumilka Ruiz i Małgorzata Glinka. W pewnym momencie zrobiło się gorąco dla naszych reprezentantek – po autowym zbiciu Glinki i skutecznym zbiciu Calderon zawodniczki z Ameryki Środkowej zbliżyły się do podopiecznych Marco Bonitty na dwa oczka (21:19). Niebezpieczeństwo oddaliły jednak Glinka do spółki z Podolec. Seta zakończył skuteczny blok Joanny Kaczor i Agnieszki Bednarek.

Partia numer dwa rozpoczęła się znów nie po myśli Polek. Mocny atak po bloku i lekka kiwka Nancy Carrillo de la Paz i to Kubanki prowadziły 0:2. I ponownie Polki wzięły się do odrabiania strat, do gry czynnie włączyły się Skowrońska i Podolec, wskutek czego po 6 akcjach w drugiej odsłonie mieliśmy na tablicy remis 3:3. Niestety nie udało się naszym kadrowiczkom utrzymać kontaktu punktowego z rywalkami, głównie za sprawą świetnie serwującej Santos, która dwukrotnie poraziła nasze zawodniczki swoją zagrywką i głównie to dzięki niej kraj rumu i cygar schodził na techniczną z trzypunktową przewagą. Niestety, obraz gry Polek pogarszał się z minuty na minutę. Błędy mnożyły się, w aut zbijały Skowrońska i Glinka. Z trzech punktów straty zrobiło się siedem (6:13). Polki nie potrafiły się przeciwstawić mocnej i dynamicznej grze Kubanek, wśród których prym wiodły Calderon i Carrillo. W szeregach ekipy Bonitty jedyną, która próbowała walczyć, była Anna Podolec. Pod koniec koleżankę wsparły Kaczor i Glinka, ale było już za późno. Zawodniczki Perdomo Estrelli raz po raz zdobywały punkty swoimi atomowymi atakami, a partię zakończyła atakiem z lewego skrzydła Rosir Calderon.

Ostra walka punkt za punkt – tak można określić początek partii trzeciej. Oba zespoły solidnie punktowały w ataku, nie pozwalając odskoczyć rywalowi na choćby dwa oczka. Znów w rolach głównych występowały zapalona czytelniczka książek historycznych, Katarzyna Skowrońska i wielbicielka pływania, Nancy Carrillo. Mecz stawał się coraz ciekawszy, mieliśmy pasjonujące, długie akcje – jedna z nich zakończyła się świetną kiwką Ramirez (6:7). Na 7:7 wyrównał nie kto inny, jak atakująca reprezentacji Polski. Zaraz po przerwie technicznej Kubanki odskoczyły za sprawą dobrego serwisu Sanchez, lecz kilkadziesiąt sekund później tym samym odpłaciła się Liktoras i znów mieliśmy remis – 10:10. Problemy naszych rozpoczęły się nieco później. Jedna wykorzystana kontra przez Kubanki, as Calderon i autowe zbicie Skowrońskiej i w mgnieniu oka Ruiz i spółka prowadziły już 12:16. Polki nie potrafiły znaleźć sposobu na fantastycznie zbijające Kubanki, które atakowały zarówno mocno, jak i celnie, często wykorzystując dłonie naszych blokujących. Polki nie potrafiły zniwelować dystansu punktowego, warto jednak zauważyć dobrą postawę naszych środkowych – Liktoras i Bednarek. W końcówce po atakach Barańskiej i Glinki, ekipa Bonitty zbliżyła się nawet na 2 oczka (19:21), ale na więcej nie pozwoliły świetnie grające Kubanki. Seta zakończyło kolejne atomowe zbicie Nancy Carrillo.

Polki były w stanie prowadzić równy bój z Kubankami tylko przez dwie pierwsze akcje 4 seta. Potem kontrolę miały już tylko zawodniczki Kuby - Calderon zaserwowała asa, moment później jedna z Kubanek wykorzystała nasz blok, aby zdobyć oczko z ataku i momentalnie zrobiło się 2:4 dla reprezentacji Kuby. Zawodniczki z wyspy "gorącej jak wulkan" wyprowadzały jeden atomowy atak za drugim i to z każdej armaty na parkiecie. Skutecznie zbijały Ruiz, Santos i Ramirez. Na tablicy wyników wyświetlił się wynik 5:11 dla ekipy Antonio Estrelli. Siatkarki z kraju Raula Castro miały bardzo dużą przewagę w ataku, dodatkowo świetnie grały w obronie, co umożliwiało im wyprowadzenie zabójczych kontr. Świetnie grały szczególnie trzy zawodniczki: Ruiz, Ramirez i Calderon. Po drugiej stronie mieliśmy znacznie słabsze trio: Barańska, Skowrońska, Glinka. Nasze rodaczki zupełnie nie radziły sobie na siatce, mając właściwie zerową skuteczność w bloku. Pod koniec seta Santos jeszcze dobiła nasze zawodniczki serwisem, a cały mecz zakończyła kapitalnym zbiciem z lewego skrzydła liderka zespołu kubańskiego, Yumilka Ruiz Luaces.

Polska - Kuba 1:3 (25:21, 17:25, 20:25, 17:25)