Kołecki potwierdził mistrzowską formę - trzecie srebro dla Polski!

Polski ciężarowiec, Szymon Kołecki zdobył szósty medal dla Polski w dziewiątym dniu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Polak, startujący w kategorii do 94 kilogramów, po rwaniu był piąty, ale w podrzucie potwierdził mistrzowską formę. W dwuboju podrzucił 403 kg i zdobył srebrny medal. Nasz drugi reprezentant, Bartłomiej Bonk nie został sklasyfikowany. Wygrał Kazach Ilya Ilin.

Przemysław Jastrzębski

Zawody ciężarowców w kategorii do 94 kg tradycyjnie rozpoczęły się od rwania. Jest to słabsza strona Szymona Kołeckiego, toteż Polak rozpoczął zawody od poniesienia 174 kg. Później było znacznie lepiej. Wicemistrz olimpijski z Sydney w kolejnych próbach podniósł 177 i 179 kilogramów, kończąc rwanie na wysokiej, piątej pozycji. Kołecki tracił do lidera zaledwie dwa kilogramy.

Drugi z Polaków, Bartłomiej Bonk zaliczył 175 kilogramów. W następnych próbach dwukrotnie atakował 180 kg, ale niestety nie udało się. Do podrzutu przystąpił z ósmej pozycji.

Szymon Kołecki rozpoczął rwanie od podniesienia 217 kg. Przyszło to mu z niesłychaną łatwością. Na tamtą chwilę zajmował w dwuboju drugie miejsce i po raz pierwszy zapachniało medalem. Na drugą próbę Polak zaanonsował ciężar 224 kilogramów. Podniósł i było wiadomo, że Kołecki zdobędzie medal. Nie wiadomo było tylko jaki. Brąz był pewien. Aby zdobyć złoto Polak musiał podnieść 228 kg, gdyż jego największy rywal Ilya Ilin w dwuboju osiągnął 406 kg i o trzy kilogramy wyprzedzał naszego reprezentanta. Szymon Kołecki niestety nie dał rady.

Polak z wynikiem 403 kg zajął drugie miejsce. Wygrał Ilya Ilin (406 kg), a trzeci był Chadżimurat Akkajew z Rosji (402 kg).

Batłomiej Bonk w trzech próbach nie zaliczył 212 kg i ostatecznie nie został sklasyfikowany.