Emocje do końca w hicie PKO Ekstraklasy. Lech trafiony w doliczonym czasie

Cztery gole i dwa zwroty akcji. Sporo działo się w starciu Pogoni Szczecin z Lechem Poznań. Trafienie Kamila Drygasa w doliczonym czasie pozwoliło Portowcom doprowadzić do remisu 2:2.

piłkarze Lecha Poznań PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: piłkarze Lecha Poznań
Na stadionie Pogoni coraz mniej jest miejsc zamkniętych, a coraz więcej sektorów zostało otwartych przed kibicami. W niedzielę hitowe starcie z Lechem obejrzało na żywo blisko 17 tysięcy osób z trzech trybun. Po latach oficjalnie otwarto sektor gości, a dla kibiców z Poznania wyjazd do Szczecina jest jednym z najkrótszych w terminarzu.

W poprzednim sezonie piłkarze Pogoni i Lecha walczyli ze sobą o mistrzostwo Polski. Zdobyli je poznaniacy, a i oni, w przeciwieństwie do szczecinian, pozostają w europejskich pucharach. Regularna rywalizacja klubów miała różne oblicza - były mecze bezbarwne i pasjonujące, jednostronne i zacięte. Tym razem lepiej zaprezentował się Lech, choć zaliczył falstart.

Pogoń nie potrzebowała dużo czasu na zdobycie prowadzenia 1:0. Sebastian Kowalczyk strzelił na 1:0 w 8. minucie, a rewelacyjnie w akcji bramkowej zachował się Pontus Almqvist. To jego zwód, przyspieszenie i podanie pozwoliło oddać serię strzałów na bramkę Filipa Bednarka. Ten do siatki oddał wychowanek Pogoni i od tego momentu gospodarze mogli pilnować prowadzenia.

Udało się to tylko przez niespełna kwadrans. Lech odpowiedział golem swojego lidera Mikaela Ishaka. Tym razem do jego zdobycia nie było potrzeba dużej finezji. W 20. minucie napastnik Kolejorza zachował się najbardziej przytomnie w gąszczu zawodników, a że szczecinianie nie potrafili wybić piłki, to ta niebawem znalazła się pod poprzeczką w ich bramce. Zrobiło się 1:1 i mecz rozpoczął się praktycznie od początku.

Gra wyrównała się jak wynik, trafili na siebie godni rywale. Pogoń mogła odzyskać prowadzenie strzałami Pontusa Almqvista i Jakuba Bartkowskiego, ale spudłowali identycznie jak po przeciwnej stronie boiska Mikael Ishak. Już w 45. minucie Jesper Karlstroem postraszył Dantego Stipicę uderzeniem zza pola karnego tuż ponad poprzeczką.

Druga połowa rozpoczęła się idealnie dla Lecha. W 48. minucie Michał Skóraś po raz pierwszy w meczu zdobył prowadzenie dla uczestnika Ligi Konferencji Europy. Pogoń domagała się odgwizdania faulu na Leonardo Borgesie, ale gra została puszczona i Skóraś oddał techniczne uderzenie na 2:1 po wrzutce z prawego skrzydła.

Lechici lepiej kontrolowali wydarzenia niż Pogoń i mocniej pachniało ich kolejnymi golami niż drugim gospodarzy. Na boisku zaczął rządzić zespół z Poznania. Do zwycięstwa zabrakło mu kilku minut. W doliczonym czasie Kamil Drygas strzelił gola na 2:2 i wyszarpnął punkt dla Pogoni. Wykorzystał on rzut karny przyznany za uderzenie łokciem Barry'ego Douglasa w twarz Jakuba Bartkowskiego.

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 2:2 (1:1)
1:0 - Sebastian Kowalczyk 8'
1:1 - Mikael Ishak 20'
1:2 - Michał Skóraś 48'
2:2 - Kamil Drygas (k.) 90'

Pogoń: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Konstantinos Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Leonardo Borges - Damian Dąbrowski - Pontus Almqvist, Mateusz Łęgowski (60' Kacper Smoliński, 63' Wahan Biczachczjan), Sebastian Kowalczyk (60' Jean Carlos Silva), Kamil Grosicki (80' Mariusz Fornalczyk) - Luka Zahović (80' Kamil Drygas)

Lech: Filip Bednarek - Joel Pereira, Lubomir Satka, Antonio Milić, Barry Douglas - Jesper Karlstroem (85' Nika Kwekweskiri), Radosław Murawski - Filip Szymczak, Afonso Sousa (75' Joao Amaral), Michał Skóraś - Mikael Ishak

Żółte kartki: Kowalczyk, Triantafyllopoulos (Pogoń) oraz Szymczak, Douglas, Bednarek, Milić (Lech)