10 krajów z Europy wysłało apel do FIFA ws. MŚ w Katarze. Polska nie podpisała

Getty Images / David Ramos / Przy budowie nowoczesnych stadionów w Katarze zginęło wielu pracowników
Getty Images / David Ramos / Przy budowie nowoczesnych stadionów w Katarze zginęło wielu pracowników

Dziesięć europejskich federacji występujących na mundialu wezwało FIFA do przestrzegania praw pracowniczych w Katarze. To reakcja na apel międzynarodowej federacji o oddzielenie polityki od sportu.

W tym artykule dowiesz się o:

Za równo dwa tygodnie w Katarze rozpoczną się mistrzostwa świata. Nie jest tajemnicą, że akurat ten kraj nie należy do tych, które najbardziej na świecie przestrzegają ogólnie przyjętych praw człowieka.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska zdaje się jednak odcinać od tych zarzutów. FIFA, a konkretnie jej szef Gianni Infantino, kilka dni temu wystosował list, w którym prosi o oddzielenie polityki od sportu i pozwolić wejść futbolowi na scenę.

Pare dni później 10 z europejskich federacji piłkarskich postanowiło wyrazić swój sprzeciw tej sytuacji. W tym gronie nie ma reprezentacji Polski. Są za to między innymi Anglicy czy Walijczycy. Oświadczenie podpisali także reprezentanci federacji portugalskiej, belgijskiej oraz holenderskiej.

ZOBACZ WIDEO: "Lewy" się nie zatrzymuje! Kto pożegna się z kadrą przed mundialem? - Z Pierwszej Piłki #24

Kraje wystąpiły z publicznym żądaniem z rozwiązaniem dwóch kwestii, które już dawno miały zostać rozwiązane. Chodzi o stałe centrum praw pracowniczych w Katarze oraz fundusz odszkodowawczy dla pracowników migrujących i ich rodzin. Jednocześnie federacje przyznają, że poczyniono postęp, ale jest on niewystarczający.

"Uznajemy i cieszymy się, tak jak robiliśmy to w przeszłości, że Katar dokonał znacznego postępu, szczególnie w odniesieniu do praw pracowników migrujących, z wpływem zmian legislacyjnych wykazanych w ostatnich raportach Międzynarodowej Organizacji Pracy" - czytamy na początku oświadczenia.

"Cieszymy się z zapewnień udzielonych przez rząd Kataru i FIFA w zakresie bezpieczeństwa, ochrony i włączenia wszystkich fanów, którzy podróżują na Mistrzostwa Świata, w tym fanów LGBTQ+" - kontynuują federacje.

"Wierzymy, że piłka nożna ma moc dalszego pozytywnego i wiarygodnego wkładu w postępujące, zrównoważone zmiany na świecie" - w taki sposób kończy się oświadczenie. Choć wszystko zostało napisane językiem dyplomatycznym, to ma bardzo mocny wydźwięk i tak być powinno.

Czytaj także:
Gorzkie wnioski dla reprezentacji Polski. "Ten poziom jest dla nas za wysoki"
Ostatni uczestnik mundialu wyłoniony! Zdecydował błyskawiczny gol

Źródło artykułu: