Co za otwarcie Boxing Day w Anglii! Sensacja wisiała w powietrzu

Po przerwie związanej z mistrzostwami świata w Katarze, nadszedł czas na rozgrywki Premier League. W pierwszym meczu 17. kolejki Brentford zremisował z Tottenhamem 2:2, choć prowadził już 2:0!

Mateusz Dobek
Mathias Jensen (z lewej) i Pierre-Emile Hojbjerg Getty Images / Clive Rose / Na zdjęciu: Mathias Jensen (z lewej) i Pierre-Emile Hojbjerg
Przerwę piłkarze Brentford spędzili w wyśmienitych nastrojach, ponieważ w 16. kolejce sensacyjnie pokonali na wyjeździe Manchester City (2:1) - po raz pierwszy od 85 lat.

Tottenham, który utrzymuje się w czołówce tabeli, aspirując do gry w Lidze Mistrzów, nie mógł sobie pozwolić na powtórkę z kwietnia, kiedy bezbramkowo zremisował z rywalem zza miedzy. "Koguty" - w składzie bez swoich filarów defensywy - Hugo Llorisa i Cristiana Romero, którzy uczestniczyli w meczu finałowym mistrzostw świata - miały niemałe problemy w tyłach.

Podopieczni Thomasa Franka zaczęli mecz bardzo odważnie i dążyli do zdobycia bramki. Przetrzebiona obrona Spurs była kompletnie niepoukładana i już w 15. minucie "Pszczoły" po składnej akcji zdobyły pierwszego gola. Po odbiciu piłki przez Frasera Forstera, w siatce umieścił ją Vitaly Janelt.

Po kilku szarżach Heung-Min Sona i Dejan Kulusevskiego, to gospodarze nadal kontrolowali wydarzenia na boisku i stwarzali groźniejsze sytuacje. Goście grali bardzo niedokładnie, mieli wiele strat podczas rozgrywania i gdyby nie spalony Ivana Toneya, już do przerwy przegrywaliby 0:2.

Piłkarze Tottenhamu dobrze weszli w drugą połowę, ale i tak to gospodarze zdobyli drugiego gola. W 54. minucie, po rzucie rożnym, Christian Norgaard zagrał piłkę do Toneya, który z najbliższej odległości trafił do bramki.

Po kilku minutach Tottenham wreszcie odpowiedział. Doskonałym dośrodkowaniem popisał się Clement Lenglet i mocnym uderzeniem głową Harry Kane pozwolił ekipie Antonio Conte złapać kontakt.

Piłkarze Spurs poszli za ciosem i błyskawicznie odrobili całość strat. W 71. minucie nieobstawiony w polu karnym Pierre-Emile Hoejbjerg pięknym strzałem umieścił piłkę w siatce.

"Koguty" do końca próbowały zdobyć bramkę na wagę pełnej puli (w poprzeczkę trafił Kane), ale ostatecznie drużyny podzieliły się punktami.

Najlepszy strzelec Brentford Ivan Toney strzelił bramkę i ma na koncie 11 trafień w obecnym sezonie Premier League. Harry Kane również trafił, to był jego 13. gol w sezonie i w klasyfikacji strzelców zajmuje 2. miejsce. Lepszy od tej dwójki jest tylko gwiazdor Manchesteru City, Erling Haaland.

Brentford gromadzi aktualnie 20 pkt., co daje mu 9. miejsce w tabeli. Tottenham - z 30 "oczkami" - jest 4.

Brentford FC - Tottenham Hotspur 2:2 (1:0) 1:0 - Vitaly Janelt 15' 2:0 - Ivan Toney 54' 2:1 - Harry Kane 65' 2:2 - Pierre-Emile Hoejbjerg 71'