Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Santos musi to naprawić. I on to potrafi (OPINIA)

Nowy selekcjoner lubi porządek i dyscyplinę, jasne zasady. Trudno sobie wyobrazić, by u niego zdarzyło się to, co podczas jednego z treningów kadry na mundialu, kiedy jeden z zawodników nagle opuścił zajęcia.

Mateusz Skwierawski
Mateusz Skwierawski
Robert Lewandowski Getty Images / Sebastian Frej/MB Media / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
Dość nieoczekiwanie nie można powiedzieć złego słowa o wyborze PZPN. Nieoczekiwanie z tego powodu, że ostatnie decyzje Cezarego Kuleszy i jego współpracowników przynosiły polskiej piłce powody do ogromnego wstydu. Seria meczów w fatalnym stylu i liczne skandale złożyły się niemal w całości na kadencję Czesława Michniewicza, bo prawie każda aferka miała związek z tym szkoleniowcem. Dodatkowo federacja samodzielnie wystawiła się na "strzał" zatrudniając ochroniarza Dominika G. ps. "Grucha", który ma prokuratorskie zarzuty.

Ale postawienie na Fernando Santosa, włączenie selekcjonera do współpracy nad rozwojem polskiej piłki, do tego pomysł dokooptowania do jego sztabu Łukasza Piszczka i Tomasza Kaczmarka, wygląda bardzo sensownie. W końcu nasza federacja nakreśliła szerszy plan, wybiegający poza eliminacje do najbliższego turnieju.

Ciekawe, kto przyniósł ten pomysł do PZPN, ale trzeba przyznać, że jedną decyzją nasza federacja odcięła się grubą kreską od kompromitującej afery premiowej, którą cała Polska żyła jeszcze przez kilka tygodni po odpadnięciu kadry z mundialu. Tak szybkie wyjście z tego bagna wydawało się niemożliwe.

Mam tylko nadzieję, że nie jest to jedynie zabieg PR-owy i Santos faktycznie będzie dzielił się wiedzą z polskimi trenerami oraz zaangażuje się w zmianę myślenia - czytaj: odbetonowania naszej piłkę z defensywnego nastawienia, że czegoś się nie da.

Rozmawiałem z Mirosławem Sznaucnerem, który pracował z Santosem trzy lata w PAOK-u Saloniki (2007-10) i spodobała mi się jedna rzecz z tego, co opowiadał. Mianowicie, że nasz nowy selekcjoner to człowiek o dużej charyzmie, który trzyma w zespole twardą dyscyplinę.

Oprócz merytorycznej rozmowy i dobrego pomysłu na grę szatnia reprezentacji Polski potrzebuje nowych zasad. Ostatnio za dużo było ze strony piłkarzy chimeryczności i kręcenia nosem.

Zamurowało mnie, gdy dowiedziałem się, że przed meczem z Francją na mundialu
Robert Lewandowski zszedł z treningu wcześniej, bo nie był zadowolony z poziomu zajęć. Nawet jeżeli trening naprawdę nie był jakościowo na wysokim poziomie (tak było według relacji świadków), to jednak zachowanie gracza Barcelony świadczy, że pewne proporcje zostały zaburzone. A Santos pokazał ostatnio na mundialu w Katarze, że nie ma dla niego świętych krów, przecież posadził na ławce Cristiano Ronaldo.

Nie mam zamiaru bić w Lewandowskiego, bo wiemy, ile polska piłka mu zawdzięcza. Przede wszystkim dzięki niemu graliśmy na czterech wielkich imprezach z rzędu i wystąpimy pewnie i w kolejnej - na najbliższym Euro w Niemczech (2024). To jedynie przykład. Tej grupie ludzi potrzebny jest zimny prysznic, bo ostatnio wygodnie jej z tym, że to głównie trenerzy są winowajcami porażek.

Liczę na Santosa. Nie sądzę, by już w marcu zaskoczył powołaniami, ale mam nadzieję, że w dalszej perspektywie przewietrzy szatnię i pożegna zawodników, którzy najlepsze lata mają  za sobą. Chciałbym też, by jego kadencja zapoczątkowała nowy sposób myślenia w federacji - budowania polskiej piłki w sposób całościowy, z myślą przewodnią, we współpracy głównego selekcjonera z siatką szkoleniowców zajmujących się juniorskimi kadrami.

Kadencja Santosa to być może ostatnia szansa na zasypanie ogromnej dziury, która wytworzy się w naszej piłce po zejściu ze sceny kapitana kadry - Roberta Lewandowskiego.

Marek Koźmiński zdecydowanie o nowym selekcjonerze. "Na pewno coś się wydarzy"

Spóźniony piłkarz zadzwonił do Santosa. Usłyszał dwa słowa

OGLĄDAJ MECZE REPREZENTACJI W PILOCIE WP

Czy PZPN podjął dobrą decyzję zatrudniając Fernando Santosa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (74)
 • Willia Zgłoś komentarz
  Jak Polska bedzie wygrywac dzieki portugalowi , to ja zostane prezydentem miedzynarodowym
  • kozieł Zgłoś komentarz
   Mówili że Lara jest mądrzejsza i ładniejsza od sołtysowej kozy ale to NIEPRAWDA
   • szczerze i wprost Zgłoś komentarz
    Musi to na Rusi. A czy on to potrafi to się okaże (OPINIA)
    • Marek D. Zgłoś komentarz
     A ja mysle ze cos panu Mateuszowi doskwiera.
     • SramNaWP Zgłoś komentarz
      Nie spodobało mu się, że karne trenowali :D
      • Lara Croft Zgłoś komentarz
       Panie trenerze Santos w imieniu swoim, mojej rodziny i wszystkich znajomych proszę Pana o odsunięcie od składu Roberta Lewandowskiego. Jeśli Pan tego nie zrobi cała pańska praca pójdzie
       Czytaj całość
       na marne. Lewandowski zwolnił już dwóch trenerów i jeśli od razu nie zostanie sprowadzony do parteru zwolni również Pana. Proszę porozmawiać z dwoma poprzednimi trenerami: Brzęczkiem i Michniewiczem, wtedy dowie się Pan u źródła kim jest i na co stać tego człowieka.
       • Ferdziu Zgłoś komentarz
        @Centuś Lewatywa: taką ksywkę nadali ci koledzy w szkole czy na podwórku?
        • Zdzisław Dyrma zasadniczo Zgłoś komentarz
         No sory ale jeżeli Lewy na co dzień trenuje na najwyższym światowym poziomie, to jak można w kółko akceptować średniowieczne metody. Przecież tych treningów nie trzeba
         Czytaj całość
         otwierać, żeby zobaczyć jacy jesteśmy zacofani. To widać w meczu jak naszych zawodników piłka parzy. Byle oddać koledze, byle nie było na mnie, a potem nawet San Marino strzela nam bramki.
         • Zdzisław Dyrma zasadniczo Zgłoś komentarz
          No sory ale jeżeli Lewy na co dzień trenuje na najwyższym światowym poziomie, to jak można w kółko akceptować średniowieczne metody. Przecież tych treningów nie trzeba
          Czytaj całość
          otwierać, żeby zobaczyć jacy jesteśmy zacofani. To widać w meczu jak naszych zawodników piłka parzy. Byle oddać koledze, byle nie było na mnie, a potem nawet San Marino strzela nam bramki.
          • Jakul13 Zgłoś komentarz
           Jeśli zajęcia kretyńskie, to nie dziw że z nich zszedł. Szanujmy się, polatać to on se może za domem...
           • kareta Zgłoś komentarz
            Lewandowski gra już piach, co widać w Barcelonie. Już niedługo i nie będzie jarania się Lewandowskim. Pismaki muszą znaleźć sobie nową gwiazdę
            • zbych22 Zgłoś komentarz
             Skwierawski! Oberwie ci się od Bońka!!!! Jak śmiesz pisać takie rzeczy, że Top Zibi działał po omacku bez żadnej myśli przewodniej i za beton też. Ha ha ha.
             • ggdd Zgłoś komentarz
              Konkret, Skwierawski: od kogo się dowiedziałeś o fakcie i tym bardziej o przyczynie? Bo za chwilę napiszę u siebie, że dowiedziałem się o Skwierawskim, że dyma kozy z tej przyczyny,
              Czytaj całość
              że inaczej mu kuśka nie dyga. (Wiem, wiem, zasięgi mniejsze, ale może Witczyk, Bobakowski czy Sierhej to przepiszą.) Skąd się dowiedziałem? Tajemnica dziennikarska.
              Zobacz więcej komentarzy (19)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×