Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Koniec spekulacji. Wiemy, jak będzie wyglądał przepis o młodzieżowcu

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej w piątek podjął decyzję w sprawie przepisu o młodzieżowcu w sezonie 2023/2024 PKO Ekstraklasy. Zasady pozostają dokładnie takie same jak były.

Rafał Sierhej
Rafał Sierhej
Filip Marchwiński WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Filip Marchwiński
Wokół przepisu o młodzieżowcu od jego początku było naprawdę dużo dyskusji. Czasem rozmowy o tym, jak mają wyglądać zasady wprowadzania młodych piłkarzy do gry w PKO Ekstraklasie zajmowały więcej czasu niż te o samych meczach.

W PKO Ekstraklasie znaleźć można zarówno orędowników wprowadzania młodzieży na siłę, jak i zdecydowanych przeciwników. Aktualny przepis o młodzieżowcu ma dawać część satysfakcji obu stronom.

W piątek 26 maja zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej uchwalił to, jak będzie wyglądał ten przepis w sezonie 2023/2024. Pozostanie on w niezmienionej formie w stosunku do tego, co oglądamy w obecnych rozgrywkach.

ZOBACZ WIDEO: Holendrzy próbują wyciągnąć Polaka z Rosji. "Wszystko rozejdzie się o pieniądze"

"Każdy klub uczestniczący w PKO BP Ekstraklasie jest zobowiązany do zapewnienia udziału w tych rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry nie krótszym niż 3000 minut w danym sezonie, przy czym:

a) w przypadku rozegrania przez zawodników młodzieżowych w jednym meczu łącznie więcej niż 270 minut, w ewidencji danej drużyny zostanie uwzględnione jedynie 270 minut rozegranych w tym meczu;

b) minuty rozegrane w doliczonym czasie gry w pierwszej i drugiej połowie zawodów nie są uwzględniane w ewidencji" - czytamy.

Niezmienny pozostanie także system kar dla zespołów, które nie spełnią oczekiwań wyszczególnionych w przepisach.

"W sytuacji, gdy klub uczestniczący w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy nie spełni w danym sezonie tego wymogu, będzie zobowiązany do wniesienia opłaty na rzecz PZPN w wysokości:

a) 3.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry 999 minut lub krótszym;

b) 2.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 1000 do 1999 minut;

c) 1.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 2000 do 2499 minut;

d) 500.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 2500 do 2999 minut" - napisano w dalszej części komunikatu.

Kary grzywny także w tym sezonie będą przeznaczane na wskazane przez Polski Związek Piłki Nożnej cele, które związane są z wyszkoleniem młodych piłkarzy. Wszelkie opłaty muszą zostać uiszczone do 30 dni po zakończeniu rozgrywek.

CZYTAJ TAKŻE:
Wisła Płock przed niewykonalnym zadaniem? Musi wygrać mecz. I to na wyjeździe
Pierwsza decyzja w drużynie spadkowicza. Trener odchodzi

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (4)
 • pocotokomu Zgłoś komentarz
  Totalna bzdura. Młodzieżowe limity i kary za ich niedotrzymanie nie na "kieszeń" wielu klubów. Panowie Decydenci, czas się opamiętać i zejść na ziemię i nie okradać klubów
  Czytaj całość
  nabijając kasę centrali. A tak prawdę mówiąc są zbędne. Młodzież niech się promuje w I lidze.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×