Co z meczem Belgia - Szwecja? "Nie widzę sensu"

Poniedziałkowy mecz Belgia - Szwecja został przerwany po pierwszej połowie. Zgodnie z regulaminem UEFA, spotkanie powinno zostać jak najszybciej wznowione. Problem w tym, że piłkarze gości wrócili już do domów, a wolnych terminów brakuje. Co teraz?

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Stadion w Brukseli po przerwaniu meczu Belgia - Szwecja w eliminacjach do Euro 2024 PAP/EPA / OLIVIER MATTHYS / Stadion w Brukseli po przerwaniu meczu Belgia - Szwecja w eliminacjach do Euro 2024
Poniedziałkowy wieczór obiegła tragiczna informacja o dramacie na ulicach Brukseli. Mężczyzna otworzył ogień i zabił dwie osoby. Szybko okazało się, że poszkodowanymi są dwaj kibice reprezentacji Szwecji, którzy szykowali się na mecz eliminacji Euro 2024 z Belgią. Piłkarze o zdarzeniu dowiedzieli się w przerwie spotkania i na drugą połowę już nie wyszli. Taką samą decyzję podjęli ich rywale.

Mecz został przerwany po 45 minutach, przy stanie 1:1 (więcej TUTAJ). Co dalej? Zgodnie z regulaminem UEFA, spotkanie powinno zostać dokończone jak najszybciej, najlepiej następnego dnia. To było jednak niemożliwe ze względów bezpieczeństwa, a także błyskawicznego powrotu Szwedów do domu.

W związku z napiętym piłkarskim terminarzem, UEFA będzie mieć również duży problem ze znalezieniem nowej daty. Podczas listopadowej przerwy na spotkania międzynarodowe Szwecja ma bowiem zaplanowane dwa kolejne mecze eliminacyjne.

Okazuje się, że sami Szwedzi nie chcą dokończyć spotkania z Belgią. Nawet przy ewentualnym zwycięstwie nie mają już szans na awans do Euro 2024 z eliminacji. - Belgia ma już pewny awans, my nie możemy się tam dostać. Nie widzę więc sensu dokańczania meczu - nie ukrywa w rozmowie ze szwedzkim SVT kapitan Victor Lindelof. Podobne zdanie na konferencji prasowej wyraził selekcjoner Janne Andersson.

Z kolei Belgowie mają zapewniony awans, ale wciąż walczą o jak najlepszy dorobek punktowy w eliminacjach, dzięki któremu mogą zagwarantować sobie miejsce w teoretycznie najsilniejszym koszyku A podczas grudniowego losowania Euro 2024. Mimo to, nie naciskają na dokończenie meczu.

- Chcemy okazać szacunek dla tego, co się stało. W takich sytuacjach ważne jest, aby być poważnym i my tacy będziemy. Etyka i moralność muszą mieć pierwszeństwo - podkreślił sekretarz generalny Belgijskiego Związku Piłki Nożnej, Manu Leroy.

Co więc może zrobić UEFA? Brane są pod uwagę trzy możliwości - zarządzenie dokończenia meczu, uznanie wyniku 1:1 bądź przyznanie Belgom zwycięstwa 3:0 ze względu na to, że to Szwecja poprosiła o przerwanie meczu.