Jakie wykształcenie ma Lewandowski? Będziesz zaskoczony

Kariera piłkarska nie trwa wiecznie, dlatego coraz więcej zawodników dba o to, by rozwijać się nie tylko na polu sportowym, ale i naukowym. Podobnie było z Robertem Lewandowskim. Studiował aż 13 lat, ale w końcu zdobył upragniony tytuł.

MF
Robert Lewandowski Instagram / _rl9 / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
Robert Lewandowski wychowywał się w podwarszawskim Lesznie i to w tej miejscowości rozpoczął naukę - najpierw w szkole podstawowej, a potem w gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych im. Stefana Batorego.

Do liceum "Lewy" uczęszczał już w stolicy. W maju 2007 r. zdał maturę w LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Generała Broni Władysława Andersa w Warszawie. W tym samym roku rozpoczął studia (zaoczne) w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie.

Był wówczas zawodnikiem Znicza Pruszków, ale wkrótce jego kariera nabrała rozpędu. Dwa sezony w Lechu Poznań, zwieńczone tytułem mistrza Polski i króla strzelców Ekstraklasy, a następnie (w 2010 r.) transfer do Borussii Dortmund. Nic więc dziwnego, że nauka zeszła w tym okresie na dalszy plan.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kapitalny "centrostrzał" w Bytomiu. Po nim poszli za ciosem

Na niemieckich boiskach Lewandowski spisywał się doskonale, w 2014 r. przeniósł się do Bayern Monachium, z którym przez lata (do 2022 r., gdy trafił do FC Barcelony) święcił triumfy i bił rekordy. Będąc zawodnikiem bawarskiego klubu, napastnik ukończył kolejne etapy kariery naukowej.

W październiku 2017 r. obronił pracę licencjacką napisaną... o sobie samym. Jej tytuł to "RL 9. Droga do sławy". - Student Lewandowski pisał o wielkiej gwieździe Lewandowskim. W trzeciej osobie, jakby z zewnątrz badał mechanizmy tworzenie wizerunku, kształtowania kariery - taką informację uzyskaliśmy w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie (więcej TUTAJ>>).

Wykształcenie wyższe - na tej samej uczelni - Lewandowski zdobył w październiku 2020 r. Pracę magisterską obronił na "piątkę".

- Tematem pracy była analiza składu ciała i wydolności tlenowej studentów w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie. To jest efekt jego dwuletnich badań. Przebadał prawie 400 osób na wydolność na tanicie (analizator składu masy ciała - przyp. red.) i składu ciała - mówił WP SportoweFakty profesor Marek Rybiński, kanclerz uczelni.

Od rozpoczęcia studiów przez Lewandowskiego do uzyskania tytułu magistra wychowania fizycznego upłynęło 13 lat. - Edukacja pana Roberta była długa, ale wynikała ona z masy obowiązków, które miał - dodał prof. Rybiński.

Kanclerz uczelni wyjaśnił, że wspomniany tytuł pozwala Lewandowskiemu pracować jako trener przygotowania motorycznego i menedżer sportu.

Czytaj także: Jakim studentem był Robert Lewandowski? Dziekan jego uczelni ujawnia ciekawe fakty

Kibicuj Lewemu i FC Barcelonie na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×