Znamy pierwszego spadkowicza z PKO Ekstraklasy. Śląsk Wrocław ledwo mu się wyrwał

Tu już nie pomoże matematyka. Choć zdołali objąć prowadzenie jako pierwsi, piłkarze ŁKS-u Łódź przegrali u siebie ze Śląskiem Wrocław 1:2 w 31. kolejce PKO Ekstraklasy.

Krzysztof Sędzicki
Kay Tejan (z lewej) i Nahuel Leiva (z prawej) PAP / Marian Zubrzycki / Na zdjęciu: Kay Tejan (z lewej) i Nahuel Leiva (z prawej)
Po jednej stronie drużyna niemalże skazana już na spadek z elity i walcząca o . Po drugiej - ekipa licząca się jeszcze w walce o mistrzowski tytuł, choć na wiosnę punktująca tragicznie - gorzej nawet od ostatniego w tabeli ŁKS-u.

- Pod względem punktowym runda wiosenna nie jest dla nas taką, jaką byśmy chcieli, ale wszystko wciąż zależy od nas. Jesteśmy na czwartym miejscu i walczymy dalej o medal. Jestem przekonany, że porażka z Ruchem jeszcze bardziej wzmocni u zawodników boiskową złość. Musimy jednak pokazać czynami, a nie słowami, że zasługujemy na więcej niż jedną udaną rundę - mówił na przedmeczowej konferencji prasowej trener WKS-u Jacek Magiera.

Ale na boisku zupełnie nie było widać, kto walczy o podium, a kto ma oswajać się ze spadkiem z ligi. Przez pierwsze pół godziny przyjezdni nie potrafili skonstruować pół akcji ofensywnej. Najbardziej poirytowany tym faktem był Erik Exposito - kapitan Śląska usiłował pobudzić swój zespół, ale nie był w stanie.

Ełkaesiacy odpowiedzieli dwiema niegroźnymi próbami z dystansu Daniego Ramireza i Michała Mokrzyckiego. W 34. minucie też z ostrego kąta w narożnik bocznej siatki trafił Engjell Hoti. A Śląsk w 39. minucie powinien objąć prowadzenie. Z kontrą popędził Exposito, przytrzymał piłkę, poślizgnął się, ale zdołał odegrać do Nahuela Leivy, który pokonał Aleksandra Bobka.

Wrocławianie oraz ich kilkusetosobowa grupa kibiców cieszyli się z tego trafienia, ale po chwili zostało ono anulowane. Analiza VAR wykazała bowiem, że na początku tej kontry Łukasz Bejger faulował wyprostowaną nogą Kamila Dankowskiego. Naszym zdaniem obrońca Śląska po prostu wygrał pojedynek, ale sędzia Karol Arys podbiegł do monitora, obejrzał sytuację i cofnął bramkę Nahuela, po czym podyktował rzut wolny dla gospodarzy.

Krótko po przerwie to ŁKS objął prowadzenie. Rzut karny po zagraniu ręką Simeona Petrowa wykorzystał Dani Ramirez, choć Hiszpan na jego wykonanie musiał poczekać kilka dobrych minut, bo tyle trwała wideoweryfikacja. Dopiero to, a nie pseudomobilizujące okrzyki sfrustrowanych (co zrozumiałe) kibiców Śląska pobudziło drużynę Jacka Magiery do walki o gole.

Zaczęły się coraz odważniejsze wejścia w pole karne, dośrodkowania i strzały. Aż w końcu w 71. minucie wrzutkę Petra Schwarza z rzutu rożnego głową zamknął Jehor Macenko i doprowadził do remisu. Chwilę później ekipa z Dolnego Śląska powinna prowadzić, lecz w ostatniej chwili Rahil Mammadov zdjął piłkę z nogi Erikowi Exposito.

Jednak obrona ŁKS-u zaczęła się mocno chwiać i w 76. minucie Śląsk to wykorzystał. Dwa razy we własnej szesnastce źle głową zagrał Piotr Głowacki, aż wyskoczył do niej Jakub Jezierski, który zagrał do Piotr Samca-Talara, który nie miał żadnych problemów, by z kilku metrów trafić do łódzkiej bramki.

Od 82. minuty wrocławianie grali w osłabieniu po drugiej żółtej kartce dla Macenki i do końca spotkania byli zamknięci we własnym polu karnym przez ełkaesiaków. Problem w tym, że nie udało im się już wcisnąć gola na remis, choć w doliczonym czasie gry kapitalną okazję głową zmarnował Kamil Dankowski.

To oznacza, że ŁKS definitywnie spada z PKO Ekstraklasy na trzy kolejki przed końcem sezonu. W następnej łodzianie pojadą do Gliwic na mecz z Piastem, a Śląsk czeka domowa potyczka z Cracovią.