Od Sztormu do Pogoni
KSS utrzymywał Okręgowy Związek Zawodowy Transportowców w Szczecinie. W marcu 1949 roku, decyzją Centrali Związków Zawodowych w Warszawie, kluby będące pod patronatem Związków Zawodowych, a więc: Transportowców (KS Sztorm), Pocztowców (Pocztowy Klub Sportowy), Drukarzy (KS Drukarz), Cukrowników (KS Cukrownik), Filmowców, Radiowców, Nafciarzy i Służby Zdrowia, zostały połączone w jeden klub sportowy, który przyjął nazwę Klub Sportowy Związkowiec Szczecin. 26 listopada 1950 roku Zrzeszenie Sportowe Związkowiec zostało rozwiązane na skutek nadużyć finansowych, a jego miejsce zajął klub KS Kolejarz, który w tym samym roku powstał przy Zarządzie Portu Szczecin. Jesienią 1955 roku KS Kolejarz przybrał nazwę Klub Sportowy Pogoń Szczecin. Nazwa, jak również herb i bordowo-granatowe barwy, wzorowane były na przedwojennej tradycji Pogoni Lwów.
Największe sukcesy MKS-u
Na 10-lecie działalności klubu, Pogoń awansowała do 1. ligi. Portowcy w latach 1986/87 oraz 2000/2001 zajmowali drugie miejsce w ówczesnej 1. lidze. W sezonie 1983/84 Pogoń zakończyła ligowe rozgrywki na 3. miejscu. Szczeciński klub dwukrotnie grał w finale Pucharu Polski i za każdym razem zawodnicy okazywali się być słabszymi. W sezonie 1980/81 Pogoń po dogrywce przegrała z Legią Warszawa 0:1. Rok później lepszy okazał się Lech Poznań pokonując szczecinian również 0:1. Duma Pomorza może natomiast szczycić się swoimi wychowankami. W latach 1985/86 juniorzy Pogoni zdobyli mistrzostwo Polski, w sezonie 1964/65 drugie, a całkiem niedawno w 2008 Pogoń ’89 zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski. W Pucharze UEFA szczecinianom nie szło najlepiej. Portowcy przegrywali w 1 rundach.
Perypetie Pogoni
Niegdyś właścicielem Dumy Pomorza był Turek - Sabri Begdas. Prezes Pogoni doprowadził do zdobycia przez szczecinian wicemistrzostwa Polski. Srebrny medal w 2001 roku okazał się być jednak początkiem końca Pogoni Szczecin. Z czasem piękne plany przeobraziły się w nierozwiązywalny konflikt Bekdasa z władzami miasta. Spór rósł z tygodnia na tydzień, podobnie jak długi Pogoni, które w końcu osiągnęły niewyobrażalne rozmiary. Na pomoc klubowi przyszedł polski biznesmen - Les Gondor, który majątku dorobił się w Skandynawii. Zamieszany w różne afery Gondor, także nie zdołał przekonać radnych Szczecina do swoich pomysłów, a Pogoń, której był właścicielem doprowadził do ruiny, oraz ostatecznego upadku. W 2003 roku Pogoń kompromitując się, wyleciała z hukiem z ekstraklasy, by z powodu braku środków finansowych już nigdy nie przystąpić do rozgrywek w 2 lidze.
Brazylijski koszmar
Antoni Ptak, który był w 2003 roku posiadaczem Piotrcovii przeniósł klub z Piotrcova Trybunalskiego do Szczecina i zmienił nazwę na Pogoń. W sezonie 2003/2004 w 2 lidze wystąpił klub MKS Pogoń Szczecin, który jednak z punktu widzenia prawnego ze "starą Pogonią" nie ma już praktycznie nic wspólnego. Po powrocie szczecińskiego klubu do grona pierwszoligowców w sezonie 2005/06 polscy piłkarze zostali zastąpieni brazylijskimi zawodnikami. Pogoń była wówczas kompromitowana, porażki odnoszone przez drużynę doprowadziły do frustracji kibiców, którzy założyli klub - Pogoń Szczecin Nowa.
Kibice uratowali klub
Pogoń zaczęła być odbudowywana od podstaw i przystąpiła do rozgrywek w 4 lidze. Szczecińscy biznesmeni nie doszli do porozumienia z Antonim Ptakiem i nie odkupili od niego klubu. Jedynym ratunkiem była Pogoń Nowa, która przekazała sekcje piłkarską nowej spółce Pogoń Szczecin. Od sezonu 2007/2008 Portowcy wspinają się po ligowych szczeblach i aktualnie walczą o awans do ekstraklasy. Duma Pomorza oprócz sekcji piłki nożnej mężczyzn ma również kobiecą drużynę oraz sekcję tenisową.